Punkty życia: 4185 (pierwsza rozgrywka)

Liczba dusz: 70 000 (pierwsza rozgrywka, patch 1.05); 140 000 (NG+, patch 1.05)


Gwyn_opt.png Gwyn, władca popiołów jest ostatnim bossem w grze Dark Souls. Był wielkim wojownikiem i bogiem, niegdyś znany jako Władca słonecznego blasku, który zakończył Epokę Starożytnych, walcząc razem z Gravelordem Nito, wiedźmą z Izalith, Seathem Scaleless i swymi oddanymi rycerzami. Z niejasnych powodów poświęcił się, by połączyć Pierwszy Płomień przynajmniej 1000 lat przed wydarzeniami w grze.Gwyn był na tyle potężny, że zdołał przekazać części swojej duszy Czterem Królom i Seathowi Scaleless przed tym a jego dusza wciąż pozostałą "zaiste potężną rzeczą".

Jego następcami były jego dzieci: pierworodny, wygnany Bóg Wojny, który stracił status bóstwa, jego córka Gwynevere, Królowa blasku słonecznego i ostatni syn Gwyndolin, "odpychający i słaby", którego Gwyn wychował jako córkę, ze względu na jego powiązania z księżycem.

Nie będzie niespodzianką dla nikogo, kto rozmawiał z Framptem Poszukiwaczem Królów, Kaathe Mrocznym Prześladowcą lub z iluzją Gwynevere, że Gwyn jest ostatecznym przeciwnikiem w grze i że celem wybranego nieumarłego jest zastąpienie go i zakończenie dalszych ofiar z nieumarłych lub rozpoczęcie Epoki Mroku - epoki ludzi. Można z nim walczyć po zdobyciu wszystkich Dusz Władców i odłamków Duszy Władcy i zwrócenie ich Naczyniu Władcy przy Ołtarzu Firelink, dzięki czemu zyskasz dostęp do Pieca Pierwszego Płomienia. Po pokonaniu jego pięciu Czarnych Rycerzy, pusty i wynędzniały Gwyn będzie oczekiwał wybranego nieumarłego przy Pierwszym Płomieniu, będąc dla niego ostatnim wyzwaniem.

Fakty

 • Ten przeciwnik jest niezwykle szybki, niebywale agresywny (nawet jak na tą grę) i ma niesamowity zasięg w walce wręcz.
 • Jeśli odejdziesz zbyt daleko, wykona bardzo szybki nurkujący atak, który zadaje ogromne obrażenia i będzie trudny do uniknięcia i jeszcze trudniejszy do zablokowania. Możesz sparować go, ale moment w którym należy je wykonać jest niezwykle krótki, więc o wiele bezpieczniej jest wykonać przewrót zamiast przyjmując obrażenia od niego.
 • Zadaje sporo ognistych i fizycznych obrażeń z każdym ciosem.
 • Atakuje wg pewnego schematu, ale jest on zmienny. Reaguje na to co robisz szybko i prawdopodobnie częściej niż jakikolwiek inny przeciwnik w grze.
 • Może z łatwością uniknąć twoich ataków, jeśli nie atakuje w danym momencie.

 

Ataki

Pchnięcie w biegu - Gwyn wykonuje pchnięcie mieczem podczas biegu w twoim kierunku. Choć jest to jeden z kilku liniowych ataków Gwyna to nie zaleca się zejścia mu z drogi, gdyż może go połączyć z poziomym cięcie w biegu, które ma dobre namierzanie. Staraj się zablokować go.

Błyskawiczne podwójne cięcie w biegu - bardzo szybki atak, który wychodzi częściej z bardzo szybkiego biegu niż z normalnego biegu. Sprawia on wrażenie sunięcia nad ziemią i zbliży się do ciebie błyskawicznie, po czym wykona dwa potężne cięcia.

Poczwórna kombinacja cięć - jest to bezsprzecznie najpotężniejszy atak Gwyna ze względu na niezwykłą szybkość i bardzo dobre namierzanie. Rozpoczyna się od ukośnego cięcia, potem wyprowadzane jest poziome cięcie, znów ukośne i na koniec poziomie. Poziome cię mają niezwykle dobre namierzanie, z kolei ukośnych można uniknąć odsuwając się w porę.

Potrójne potężne cięcie - niezwykle potężna kombinacja trzech cięć rozpoczynająca się horyzontalnym cięciem, które pochłania ogromną ilość energii. W wyniku czego twoja obrona zostanie przełamana i zostaniesz trafiony drugim i trzecim cięciem, powodując poważne obrażenia lub nawet śmierć. Ostatnie cięcie nie ma namierzania i można go łatwo uniknąć.

Potężne cięcie - bardzo mocne, ładowane cięcie, którego zadaniem jest tylko i wyłącznie przełamanie twojej gardy i otworzenie na kolejne ataki. Zrób przewrót w tył i uniknij go za wszelką cenę.

Cięcie i pchnięcie - od czasu do czasu Gwyn przerywa normalną kombinację cięć szybkim pchnięciem. Jeśli cięcie trafi cię i zachwieje tobą, a po nim nastąpi pchnięcie zostaniesz poważnie ranny.

Kopnięcie - szybkie kopnięcie, rzadko używane przez Gwyna, ale jeśli będziesz starał się je zablokować, pozbawi cię ogromnej ilości energii. Atak posiada namierzanie.

Eksplodujący uścisk - niesamowicie potężny atak chwytający Gwyna, którego nie można zablokować. Ma doskonałe namierzanie, ale celuje wysoko na ziemią, więc jeśli wyczujesz odpowiedni moment możesz wykonać przewrót pod jego ręką. Jeśli chwyci cię, eksplozja z jego dłoni odrzuci się na pewną odległość, a następnie Gwyn wykona kończący atak (albo cięcie z wyskoku albo cięcie w biegu). W każdym bądź razie jak tylko się podniesiesz wykonaj unik przed obydwoma.

Strategie

Gwyn posiada wiele różnych ataków, w większości składających się z nieustannego gradu cięć mieczem, które szybko odrzucą twoją tarczę i zredukują energię. Niektóre z ataków, na które należy uważać to chwyt, po którym wyrzuci cię w powietrze i zada średnie obrażenia oraz cięcie w biegu, które spowoduje poważne obrażenia, jeśli go nie zablokujesz lub unikniesz. Jest wrażliwy, wbrew pozorom, na ogień, magię i, jako bóstwo, okultyzm. Będąc Lordem Słonecznego Blasku, jest za to odporny na pioruny.

 • Najłatwiejszą strategią będzie użycie Ciała z żelaza w połączeniu z zestawem Havela i parowanie ataków Gwyna, by go pokonać. Zablokowanie pierwszego uderzenia i sparowanie kolejnego powinno być całkiem rozsądne (Wielki smoczy miecz może wytrącić go z równowagi, użyty oburącz).
 • Całkiem łatwą strategią jest chowanie się za jedną z wystających skał w pobliżu środka areny, tak że będzie częściej uderzał po kamieniu niż w ciebie. Gdy ruszy by cię chwycić i chybi, podejdź by go uderzyć i cofnij się. Możesz go również uderzyć, gdy skończy kombinację 3-4 cięć.
 • Standardowym sposobem walki jest stanie w takiej odległości, by nie trafiał swymi atakami w połączeniu z przewrotami, szybkimi atakami i odwrotem. W ten sposób możesz powoli skracać jego życie i pokonać go.
 • Bardzo prostym sposobem na pokonanie go jest wyposażenie się w kilka potężnych piromancji i ustawienie się wystarczająco blisko, by spróbował cię chwycić a gdy chybi wystrzelenie w niego ogniem. Działa również po kopnięciu, choć wtedy jego czas regeneracji jest krótszy, więc istnieje większe ryzyko otrzymania obrażeń.
 • Dla czarodziejów: użycie Samonaprowadzającej materii dusz (lub kryształowej odmiany) gdy jesteś w wystarczającej odległości od niego, by przygotować ten czar (zbytnie oddalenie się poskutkuje zaatakowaniem cię), następnie szarżuj na niego z podniesioną tarczą, tak że czar zadziała w momencie, w którym będzie zbyt zajęty atakowaniem, by uniknąć go. Wykonaj to 3 do 6 razy (zależnie od Inteligencji) a będzie po wszystkim. Właściwie to ta strategia działa nawet bez tarczy. Gwyn bardzo dobrze potrafi unikać Włóczni duszy czy Strzał duszy, ale gorzej radzi sobie z materią dusz. Będzie starał się unikać czarów rzucanych przez ciebie poprzez odskakiwanie w bok bez brania pod uwagę niewielkiego opóźnienia w przypadku działania Materii dusz. Unikając jego ataków i nieustannie rzucając Samonaprowadzającą materię dusz, można bardzo łatwo pokonać Lorda Gwyna.
 • Gwyn może zostać zabity względnie łatwo wykorzystując w walce Wielką tarczę Havela (lub innej z wysoką stabilnością i odpornością na ogień) oraz jakiejkolwiek broni typu włócznia. Po postu podejdź do skały po lewej od wejścia. Nieustannie chowaj się za nią. Gwyn będzie próbował zaatakować cię i chwycić przez skałę a gdy to zrobi przytrzymaj blok, dźgając go przez skałę włócznią aż zginie.
 • Dla tych szukających bezpieczniejszej defensywnej strategii: Załóż swój najlepszy ciężki pancerz, np .zestaw Smougha lub Havela wraz z pierścieniem Havela. Pierścień jest tu kluczowym przedmiotem, byś mógł wystarczająco szybko się cofnąć by unikać jego kopnięć i chwytów. Następnie załóż ulepszoną Czarną żelazną wielką tarczę. Im bardziej ulepszona tym lepiej. Zaabsorbuje większość obrażeń od ognia i całość fizycznych obrażeń z łatwością. Weź też ulepszony jakikolwiek wielki miecz błyskawic. Spowoduje on ogłuszenie go i da ci moment na odwrót i odnowienie energii. Kluczowe w tej strategii jest pozostanie na tyle blisko by nie wykonał swego nurkującego ataku, ale wystarczająco daleko, by nie zdołał cię chwycić, czyli tuż poza zasięgiem jego miecza. Dobrze jest też zmieniać dystans, próbując go sprowokować do kopnięcia lub chwytu. Jak tylko zobaczysz, że zaczyna pochylać się cofnij się natychmiast. Po tym jak chybi kopnięciem lub próbą chwytu podejdź i wykonaj mocny atak. By to zadziałało musisz kontrolować swoją energię cały czas i opuszczać swoją tarczę po każdej serii ataków, by energia szybciej się odnowiła. Nie schodź poniżej 50%, jeśli to możliwe. Powtarzaj to a w krótkim czasie zostanie pokonany.
 • Innym sposobem, który sprawdza się nieźle, jest bycie cały czas w ruchu i okrążanie go w lewo lub w prawo z tarczą podniesioną do góry. gdy wykona swoją kombinację 3-4 cięć, możesz generalnie uniknąć wszystkich ciosów, momentalnie przesuwając się w lewo, prawo, lewo w miarę jak uderza, oszczędzając swoją cenną energię. Nie ma potrzeby wykonywania przewrotów, ale można je zrobić, jeśli zostanie ci niewystarczająco energii do bloku i będziesz musiał się oddalić by ją odzyskać. Do tej strategii potrzebujesz rozsądnie wysokiego poziomu, minimum siły i wytrzymałości na poziomie 35.
 • Inną metodą dla czarodziejów (lub kogokolwiek potrzebującego nieco więcej przestrzeni do leczenia, itd.) jest wykorzystanie wielkiej formacji skalnej po lewej stronie tej areny. Jest tam duża skała, którą można użyć do stworzenia sobie sporej przestrzeni do złapania oddechu i jedynym kłopotem jest poprowadzenie Gwyna na miejsce. Najlepiej zacząć od środka, potem cofać się aż do ściany, która jest tuż za tą skałą a następnie przetoczyć się w prawo, pokonując małe wzniesienie pomiędzy ścianą a krawędzią skały. Metoda ta generalnie zatrzymuje szturm Gwyna na dłuższą chwilę, gdy nie powiodą mu się 1-2 ataki nie z wyskoku, dając ci świetną okazję do leczenia lub przygotowania materii dusz. Jednak bądź ostrożny, to wytchnienie jest tylko tymczasowe a jego atak z wyskoku może pokonać z łatwością przeszkodę, jeśli oddalisz się wystarczająco by go do tego sprowokować.
 • Jeśli posiadasz Ciało z żelaza od Laurentiusa i dobrą, zadającą duże obrażenia broń, możesz pokonać Gwyna w minutę lub dwie. Gdy przejdziesz przez mgłę, podejdź parę kroków do przodu i użyj Ciała z żelaza, podnieś tarczę i czekaj na niego. Gdy blokujesz jego atak z wyskoku, chwyć broń w obie ręce i nie przestawaj go atakować. Z Wielkim toporem czarnego rycerza +5, po każdych 2 uderzeniach zostanie ogłuszony na moment i przestanie atakować, gdy tak się stanie, zajdź go od tyłu i kontynuuj ataki aż zginie. Załóż pancerz najlepiej chroniący przed atakami fizycznymi i sygnet z kamienną płytką ognia. Tylko uważaj kiedy skończy się działanie Ciała z żelaza!
 • Możesz wykorzystać Tarczę czarnego rycerza, która posiada 74 pkt stabilności i 95% redukcji obrażeń od ognia. Przyjmuj jego ciosy aż będzie starał się cię chwycić, co czyni go podatnym na ciosy przez kilka sekund.
 • Jak dotąd najmniej wyszukanym (choć nie najłatwiejszym) sposobem pokonania go jest ciągłe parowanie jego ciosów, co spowoduje pokonanie go bez przyjęcia żadnych obrażeń (jeśli opanowałeś sztukę parowania w bardzo dobrym stopniu).
 • Miecz czarnego rycerza +5 może zachwiać nim, po co drugim uderzeniu. Jeśli masz wystarczającą ilość energii, po prostu wal w niego, aż pozostaną ci resztki energii. Przestań po ostatnim ogłuszającym ciosie, który możesz wykonać. Jeśli ostatni cios nie zachwieje nim, po chwili się zbierze do ataku, a ty zdążysz podnieś tarczę.

 

Pomoc

Jeśli Solaire z Astory przetrwał 'incydent w Izalith', to może zostać przyzwany na szczycie ostatnich schodów. Wykorzystaj go, by odwrócić uwagę Gwyna. Jeśli chcesz by przeżył skup się na chronieniu go, aniżeli walce z Gwynem. Jako że Piec Pierwszego Płomienia jest popularnym miejscem do walk PvP, łatwo o przyzwanie graczy do pomocy w tej walce. Najbardziej popularnym miejscem przyzwań jest platforma na dole schodów prowadzących od Naczynia Władcy, ale znaki mogą być rozsiane po całej lokacji oraz przed wejściem na bossa. Z racji wysokiego współczynniki inwazji w tej lokacji, bądź przygotowany na sprint na bossa po tym jak pojawi się twój pomocnik.

Lord Gwyn: Epoka Ognia i Mroku wg

Część 1

Część 2


Zakończenie (spoilery)

Po pokonaniu Gwyna masz dwa wyjścia. Pierwsze to opuszczenie areny przez przejście, którym wszedłeś - staniesz się Mrocznym Lordem. Drugie to rozpalenie ogniska i w ten sposób Zjednoczenie z ogniem. Niezależnie od zakończenia zostaniesz przeniesiony do NG+, więc upewnij się, że zrobiłeś wszystko to co chciałeś w obecnej rozgrywce, zanim zdecydujesz się pokonać Gwyna.

Łupy

 • 50 000 dusz (wersja bez patcha)
 • 100 000 dusz (NG+ wersja bez patcha)
 • 70 000 dusz (patch 1.05)
 • 70 000 dusz (patch 1.06)
 • 140 000 dusz (NG+ 1.05)
 • Dusza Gwyna, władcy popiołów (20 000 dusz gdy ją zużyjesz, 40 000, jeśli przekażesz Framptowi lub możesz wykonać specjalną broń z niej)Tired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈