kaplica_firelink.png Kaplica Firelink to pierwszy cel podróży gracza w Lordran. Jest to bardzo stara i zniszczona kaplica, ponadto stanowi bezpieczne schronienie dla wielu trenerów, handlarzy i innych postaci powiązanych z fabułą. Ognisko znajdujące się w centrum będzie odwiedzane często, ponieważ znajduje się na skrzyżowanie dróg prowadzących do wielu miejsc.

Postacie niezależne

 1. Olbrzymi kruk – ten ptak przeniesie cię do Północnego Azylu Nieumarłych, jak tylko uzyskasz dostęp do windy łączącej Parafię Nieumarłych z Kaplicą Firelink.
 2. Anastacia z Astory – znana jako Popielna dziewica. Anastacia jest strażniczką ognia w Kaplicy Firelink. Znajduje się tuż pod ogniskiem, gdy zejdziesz schodami w dół. Może, jak każdy strażnik ogniska, wzmocnić twoją butelkę Estusa, jeśli przyniesiesz jej duszę strażnika ognia.
 3. Zawiedziony wojownik – rycerz ten stał się nieumarłym i boi się ponad wszystko utraty zmysłów, siedząc niedaleko ogniska, mając ci za złe, że podróżujesz. Opuści to miejsce, jeśli porozmawiasz z nim po pojawieniu się Frampta, mówiąc coś o okropnym zapachu i zrobieniu czegoś z tym. Później spotkasz go jako pustego w pobliżu pierwszego mostu po wejściu do Ruin Nowego Londo.
 4. Petrus z Thorolund – pierwszy nauczyciel cudów, którego spotykasz w grze. Spotkasz go bardzo wcześnie w grze, otrzymasz od niego miedzianą monetę i możliwość dołączenia do przymierza Białej Drogi. Podzieli się z tobą również informacjami na temat misji swojej Pani, jeśli zapłacisz mu odpowiednią liczbą dusz, zależną od obecnego poziomu twojej postaci. Nauczysz się od niego gestu: Cóż zrobić?.
 5. Reah z Thorolund – druga, bardziej zaawansowana nauczycielka cudów. Podróżuje wraz z Petrusem, Vincem i Nico. Pojawia się w Firelink po tym jak zabijesz w pierwszy Dzwon Przebudzenia, lecz niedługo po tym wyrusza do Katakumb w poszukiwaniu Rytuału rozpalania, ale gubi drogę. By uczyć się od niej cudów musisz uratować ją z Grobowca Olbrzymów a potem spotkać się z nią w Parafii Nieumarłych, gdzie zobaczysz ja modlącą się przed ołtarzem.
 6. Vince z Thorolund – towarzysz Reah, Petrusa i Nico. Wraz z Reah gubi drogę w Grobowcu Olbrzymów w skutek czego staje się pustym.
 7. Nico z Thorolund - towarzysz Reah, Petrusa i Vince'a. Wraz z Reah gubi drogę w Grobowcu Olbrzymów w skutek czego staje się pustym.
 8. Rycerz Lautrek z Carim – jest uwięziony w celi w Parafii Nieumarłych. Możesz uratować go w drodze do Gargulców Dzwonu a otrzymasz od niego słoneczny medal. Jeśli nie uratujesz go i tak pojawi się w Firelink po tym jak zabijesz w pierwszy dzwon. Jeśli nie zmierzysz się z nim i nie zabijesz go w tym momencie, on zabije Anastacia, powodując, że ognisko w Firelink zgaśnie. Do uruchomienia tego wydarzenia konieczne jest zebranie duszy strażnika ognia z Blighttown. Mimo wszystko możesz przywrócić ją do życia. Szczegóły na tej stronie.
 9. Griggs z Vinheim – czarodziej ze Smoczej Szkoły w Vinheim, który został uwięziony w Dolny Mieście Nieumarłych. Gdy wróci do Kaplicy Firelink nauczy cię czarów, pod warunkiem, że twoja inteligencja jest wyższa niż 10. Sprzedaje także magiczne przedmioty.
 10. Logan Wielki Kapelusz – kolejny czarodziej którego musisz uwolnić, tym razem w Fortecy Sena. Potem pojawi się w Firelink nauczy cię potężniejszej magii niż Griggs. Później spotykasz go w Archiwach książęcych.
 11. Laurentius z Wielkiego Bagna – znajdujesz go uwięzionego w beczce w części kuchennej Głębin. Uwolnij go a będziesz mógł go spotkać w Kaplicy Firelink, gdzie będzie służył ci jako trener piromancji.
 12. Frampt Poszukiwacz Królów – pojawia się w zalanej części ruin Kaplicy Firelink, po tym jak zabijesz w oba dzwony. Ten Pierwotny Wąż opowie ci o twoim przeznaczeniu i oferuje rozłamanie jednego rodzaju tytanitu na inny. Np. za grudki tytanitu otrzymasz duże odłamki tytanitu. Możesz mu również „sprzedać” niepotrzebne przedmioty w zamian za dusze.

Przedmioty cmentarz_firelink.png

 • (3) człowieczeństwo – przy zwłokach przewieszonych na studni
 • (6) dusza zaginionego nieumarłego – (3) dusze znajdziesz przy zwłokach rozmieszczonych w różnych miejscach ruin, (1) przy zwłokach znajdujących się nad przepaścią w drodze do akweduktu, (1) na szczycie schodów wiodących do akweduktu, (1) przy zwłokach w akwedukcie pilnowanych przez szczura,
 • (4) pęknięta sfera czerwonego oka – w skrzyni (*)
 • Morgenstern i talizman – w skrzyni (*)
 • (6) kość wiodąca do domu – w skrzyni (*)
 • (4) talizman Lloyda – w skrzyni (*)
 • (2) duża dusza zaginionego nieumarłego – przy zwłokach na cmentarzu
 • Miecz dwuręczny – przy zwłokach na cmentarzu
 • Skrzydlata włócznia – przy zwłokach na cmentarzu
 • Okrągła tarcza z kaduceuszem – przy zwłokach na cmentarzu
 • Lornetka – przy zwłokach na cmentarzu
 • Pierścień ofiary – przy zwłokach pod wiaduktem
 • (6) bomb zapalających – przy zwłokach w ruinach, trzecie wejście patrząc od strony ogniska
 • Klucz do zachodniej części 2. piętra Azylu Nieumarłych – znajduje się na dachu jednej z budowli w ruinach, można go zdobyć idąc do kruczego gniazda
(*) do wspomnianych skrzyń można dojść wskakując do szybu windy z Kaplicy Firelink do Parafii Nieumarłych i wychodząc dołem wąskim przejściem

Inne przedmioty
Otwarta skrzynia
Wewnątrz zalanych ruin, obok posągu kobiety znajduje się otwarta skrzynia. W niej można znaleźć kluczowe dla gry przedmioty, które zostaną przez gracza upuszczone w dowolnym miejscu świata w Lordran.


Przeciwnicy

 • Opancerzony zombie (miecz i tarcza)
 • Nieumarły żołnierz (miecz i tarcza)
 • Szkielet (bułat i tarcza, bułat)
 • Olbrzymi szkielet (murakumo)
 • Szczur wędrowny (trujący)

Opis przejścia


Gdy pierwszy raz tu przybędziesz, czyli po ucieczce z Azylu Nieumarłych, zostaniesz zrzucony tuż przy ognisku przez olbrzymiego kruka. Stąd możesz udać się do wielu miejsc już na początku gry a jeszcze więcej opcji masz gdy wybierzesz główny klucz jako dar początkowy. Za plecami masz akwedukt prowadzący do Miasta Nieumarłych, po prawej siedzącego w pobliżu ogniska Zawiedzionego Wojownika (jest on typowym przykładem postaci niezależnej, jakie będzie ci dane spotkać w tej grze – mówiący celowo w przestarzałym języku i dający bardzo skromne wskazówki co do tego, co powinieneś teraz zrobić). Na lewo od niego znajdują się schody prowadzącego Ruin Nowego Londo, a stamtąd dalej do Doliny Smoków (jeśli posiadasz główny klucz i pragniesz śmierci), z której z kolei dojdziesz do Blighttown i Dorzecza Darkroot. Zaraz po zejściu pierwszymi schodami za kratami zobaczysz Anastacię z Astory, ale jest niema i na razie w niczym ci nie pomoże. Na prawo od Zawiedzionego Wojownika jest przejście a dalej są trzy kolejne przejścia: to po lewej prowadzi do Katakumb poprzez obecnie zalane ruiny i cmentarz, środkowe prowadzi do Petrusa z Thorolund (trener cudów i lider Białej Drogi) oraz schodów, natomiast przechodząc przez prawe znajdziesz kilka bomb zapalających.

Grabienie Firelink
Po pierwszym przybyciu do Firelink nie masz żadnych realnych opcji kontynuowania podróży poza udaniem się do Miasta Nieumarłych, jako że przeciwnicy w pozostałych lokacjach są zbyt dużym wyzwaniem, by mierzyć się z nimi na tym etapie gry. Jednak zanim wyruszysz dalej warto pozbierać użyteczne przedmioty w Firelink, których tu nie brakuje. Najpierw udaj się do studni niedaleko ogniska, tam zbierzesz człowieczeństwo z przewieszonych zwłok. Następnie zbierz bomby zapalające przechodząc przez wspomniane wcześniej prawe przejście, potem przejdź przez środkowe, wejdź po schodach obok Petrusa dwa poziomy wyżej, tam znajdziesz duszę zaginionego nieumarłego. Teraz cofnij o jeden poziom niżej i udaj się w prawo, tam zobaczysz dwa wejścia do szybu windy. Zeskocz w dół i wyjdź dołem i opróżnij znajdujące się tam 4 skrzynie, w których znajdziesz: 4 pęknięte czerwone sfery oka, Morgenstern i talizman, 6 kości wiodących do domu i 4 talizmany Lloyda. Zejdź ze skarpy za ostatnią skrzynią i w ten sposób znajdziesz się na cmentarzu, gdzie szkielety zaczną wstawać i przygotowywać się do walki – rozsądnie byłoby powrócić do ogniska, jeśli nie jesteś pewien, że je pokonasz; udaj się schodami po lewej i wróć do ogniska poprzez zalane ruiny, tam odpocznij i wróć do podtopionych ruin, i przejdź bocznym lewym wyjściem, po czym znów skręć w lewo i trzymaj się zewnętrznej ściany, by znaleźć kolejną duszę zaginionego nieumarłego, niebezpiecznie umieszczoną w tym miejscu. Cofnij się do tych ruin ścieżką prowadzącą na cmentarz, wejdź po schodach po prawej na wewnętrzny wyższy poziom ruin i podążaj drogą dookoła, by zebrać kolejną duszę zaginionego nieumarłego.

powrót do lokacjiTired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈