Punkty życia: ~6640 (pierwsza rozgrywka)

Liczba dusz: 60 000 (pierwsza rozgrywka), 120 000 (NG+)


Manus.png Manus, Ojciec Otchłani jest ostatnim z bossów dodatku Artorias of the Abyss. Choć przypomina demona, gdy przychodzi ci się z nim zmierzyć, Manus tak naprawdę wcześniej był człowiekiem. Stał się Ojcem Otchłani gdy jego człowieczeństwo stało się dzikie, choć nie wiadomo co było tego przyczyną. Zgodnie z tym czego dowiadujesz się od Wspaniałego Chestera, nieznany Pierwotny Wąż (nie wiadomo czy to był Kaathe czy Frampt) skusił mieszkańców Oolacile, by zagłębili się w mrok Otchłani, gdzie obudzili pierwotnego człowieka. Po przebudzeniu, wściekł się i zaczął rozszerzać swoje królestwo, szukając cennego pękniętego naszyjnika. Jego oddziaływanie pochłonęło mieszkańców Oolacile, powodując że ich człowieczeństwo ogarnęła dzikość i przemieniając ich w potwornego stworzenia. Oolacile oszalało i zostało pozostawione same sobie, popadając w ruinę. Nic nie pozostało do dzisiaj, co świadczyłoby o przemijaniu Oolacile.
Gdy znajdujesz swoją połowę naszyjnika, Manus sięga przez czas i przestrzeń, by zdobyć ją, w wyniku czego zabiera cię do Oolacile. W ten sam sposób zostaje przeniesiony Wspaniały Chester, który mógł znaleźć drugą połówkę w innym czasie. Oczywiste jest, że naszyjnik zawiera w sobie odpowiedzi związane z Manusem, które jednak są nieznane, zagubione w czasie.

Historia Manusa wg DaveControlLive:

Ataki

 • Uderzenie łapą - boss wykonuje obszerny zamach łapą do tyłu, następnie wali nią pionowo w ziemię w twoim kierunku. Atak można zablokować kosztem średniej ilości energii, jeśli tylko draśnie cię tym atakiem. Gdy znajdziesz się centralnie pod jego łapą, blok pochłonie ogromną ilość energii. Po ataku jego łapa będzie przez chwilę leżała na ziemi, co daje ci okazję do ataku.
 • Walnięcie pięścią - Manus unosi wolną łapę w górę,by następnie walnąć pięścią w twoim kierunku. Atak można zablokować. Jeśli wykonasz unik i będziesz blisko jego łapy, a także wyłączysz namierzanie, będzie mógł raz go zaatakować. Może również występować w połączeniu z podwójnym zamachem łapą.
 • Wyrzucenie - Manus kładzie swoją wolną łapę nisko przy ziemi, a następnie wykonuje nią gwałtowny wymach w górę. Atak może zostać zablokowany.
 • Podwójny uderzenie - stojąc przed bossem w półdystansie, wykonuje on uderzenie katalizatorem, a potem poziomy zamach łapą. Podobnie jak większość ataków Manusa i ten może zostać zablokowany.
 • Podwójny zamach łapą - atak o średnim zasięgu. Boss wykonuje najpierw poziomy zamach wolną łapą w prawo, a następnie w lewo.
 • Seria uderzeń - Manus wykonuje kilka naprzemiennych walnięć w ziemię raz łapą raz katalizatorem. Można go pomylić z uderzeniem łapą, ponieważ pierwsze cios jest dokładnie taki sam, jednak po chwili boss uderza swoim katalizatorem i ponownie łapą.
 • Wściekły atak - Manus wydaje z siebie wściekły ryk po czym wykonuje poziomy zamach lewą, prawą, lewą łapą, następnie znów lewą wali pionowo w ziemię. Zakończeniem serii ciosów jest chwycenie swej broni oburącz, wyskok w górę i walnięcie nią w ziemię. Gdy nadziejesz się na ten atak, każdy cios zada ci średnie obrażenia, co w sumie poskutkuje utratą sporej liczby PŻ. Najlepiej już na samym początku, gdy przeciwnik wydaje z siebie ryk oddalić się nieco, poza jego zasięg.
 • Horyzontalny zamach łapą - boss wyciąga łapę w bok, po czym gwałtownie przesuwa nią nisko po ziemi, próbując cię zmieść. Atak o dużym zasięgu. Może zostać zablokowany kosztem ogromnej ilości energii (jeśli trafi cię łapą, w przypadku ramienia koszt ten jest mniejszy) i przy niskiej równowadze kończy się przewróceniem.
 • Atak z wyskoku - będąc w średniej odległości od Manusa, wyskakuje on w twoim kierunku i wali łapami w ziemię. Jeśli wykonasz unik i będziesz blisko niego, masz czas na wykonanie jednego ataku, gdyż przez chwilę Manus będzie odpoczywał.
 • Wysoki wyskok - gdy jesteś blisko Manusa ten wyskakuje pionowo w górę i stara się wylądować na tobie przednimi łapami po czym szybko odskakuje w tył. Atak najlepiej zablokować.
 • Mroczny deszcz - przed wykonaniem tego ataku, Manus przygotowuje się przez chwilę po czym unosi swój katalizator w górę wywołując powstanie mrocznej chmury, z której zaczynają spadać mroczne pociski, które podążają za tobą. Czaru można uniknąć wykonując kilka przewrotów w bok lub używając srebrnego naszyjnika.
 • Mroczna fala - przed rzuceniem tego czaru Manus robi zamach katalizatorem, by następnie szybko wykonać nim wymach na zewnątrz, wywołując falę mrocznych pocisków zmierzającą przed siebie i rozszerzającą swoje pole rażenia. Atak na średni dystans, najlepiej wykonać przed nim unik w bok.
 • Mroczny okrąg - początek jest łudząco podobny do poprzednich dwóch ataków, jednak potem Manus uderza katalizatorem w ziemię, co powoduje wytryśnięcie z tego miejsca mrocznego energii i utworzenie okręgu z mrocznych kul, które gwałtownie zaczynają zmierzać do środka. Atak o dużym zasięgu, by uniknąć obrażeń można użyć srebrnego naszyjnika w odpowiednim momencie lub odwrócić się i zablokować mroczne pociski, co jednak spowoduje otrzymanie niewielkich obrażeń

Fakty

 • Ataki fizyczne mogą zostać zablokowane tarczą z dobrą stabilnością (np: Wielka tarcza Artoriasa, Wielka tarcza Havela, Kamienna Tarcza)
 • Manus nie posiada ataku chwytającego
 • Jego ogon nie może zostać odcięty.
 • Manus zaczyna rzucać czary, gdy pozostanie mu mniej niż 60% PŻ
  • Jego magiczne ataki można blokować
  • Wszystkie jego magiczne ataki można w pełni zablokować srebrnym naszyjnikiem.
  • Wszystkich jego magicznych ataków można uniknąć: Mrocznego deszczu poprzez przewroty w tył, Mrocznej fali - wykonując uniki w bok, natomiast Mrocznego okręgu - robiąc przewroty w kierunku bossa (pociski znikną tuż przed tym jak będą miały uderzyć w Manusa) lub poprzez obserwowanie innych pocisków a następnie wykonanie przewrotu w tył, przez nie. Jednak jeśli nie uda ci się w odpowiednim momencie wykonać przewrotu, prawdopodobnie zginiesz, ponieważ każdy pocisk wytrąci cię z równowagi. Szczególnie niebezpieczna jest Mroczna fala, jeśli zostaniesz nią trafiony, ponieważ ogromna liczba pocisków prawie zawsze przełamuje każdy blok, skutkując natychmiastową śmiercią, jeśli będziesz stał na wprost niej.
 • Jego wściekły atak zadaje znaczące obrażenia postaciom w lekkim pancerzu, które nie zdążą się cofnąć. Sygnałem do tego ataku jest jego ryk.

Strategia

Jeśli uratowałeś Sifa w Przestworze Otchłani* będziesz mógł go przyzwać do pomocy w walce z tym bossem. Znak wezwania będzie w pobliżu środka areny walki z Manusem, choć może być trudno do niego dotrzeć z powodu częstych i szybkich ataków bossa. Po przyzwaniu Sif w swej szczenięcej formie pomoże ci w tej walce. Znak wezwania może być nieco trudny do zauważenia jako, że twoja uwaga będzie się koncentrować głównie na unikaniu ataków Manusa już od samego początku walki. Sif atakuje raczej powoli, zadając ok. 100 pkt obrażeń na NG, ale ma ogromną liczbę PŻ i trudno jest go Manusowi zabić. Ponadto pojedynczym graczom pomaga poprzez odwrócenie od nich uwagi bossa lub gdy z powodu posiadanego poziomu nie mogą znaleźć graczy do pomocy. W przeciwieństwie do innych znaków wezwania, jedyne co musisz zrobić to wejść w interakcję ze znakiem, by przyzwać Sifa, nie jest wymagane żadne potwierdzenie.

(*Od ogniska w lochach Oolacile udaj się w dół do pierwszego skupiska Człowieczeństw, potem skręć w lewo i zeskocz z małej półki skalnej na iluzoryczne podłoże, zamiast skrętu w prawo i walki z nimi. Potem podążaj za duchem Alviny przez jaskinię aż zniknie niedaleko skrótu prowadzącego na powierzchnię, niedaleko mostu i Chestera. Ostatni raz Alvina znika tuż obok iluzorycznej ściany, którą możesz zaatakować lub przetoczyć się przez nią. Teraz pozostaje ci pokonanie wszystkich człowieczeństw by uratować Sifa.)

Wideostrategia (walka wręcz, bez otrzymanych obrażeń)


Wideostrategia (NG+, walka wręcz, niska równowaga)


dzięki MysteriousMirrorMan.


Walka wręcz:
Użyj zielonego pąka lub załóż przedmiot wspomagający regenerację energii ( pierścień Cloranthy, tarcza ze wzorem trawy, Maska Dziecka) przed wejściem na walkę z bossem. Najlepszym sposobem na pokonanie go jest stanie w miarę blisko i blokowanie jego ataków Wielką tarczą Artoriasa lub inną z wysoką stabilnością, 100% ochroną przed obrażeniami fizycznymi (Trójkątna tarcza + 15, Tarcza czarnego rycerza +5 itp.) Jeśli będziesz miał wystarczającą ilość energii po bloku, będziesz mógł go zaatakować raz bronią o średniej szybkości ataku lub szybszą (żaden Miecz dwuręczny lub inne olbrzymie miecze) lub poczekać na jeden z jego potężnych ataków, po którym będzie przez 1-2 sekundy odpoczywał.
Musisz kontrolować swój poziom energii, ponieważ jeśli nie uda ci się zablokować jednego z jego ciosów w kombinacji, nie zablokujesz pozostałych z powodu ich szybkości. Manus także od czasu do czasu atakuje z wyskoku (nawet będąc blisko niego), trudno uniknąć tego ataku i prawie niemożliwy jest blok w bliskim dystansie (ponieważ jego dłoń ląduje za tobą i przez to tarcza nie blokuje go), ale łatwo uniknąć go gdy znajdujesz się w większej odległości.
Dobrym pomysłem jest przyglądanie się mu z uwagą, ponieważ gdy obszar wokół niego zaczyna otaczać poświata on zamierza rzucić jedno ze swoich mrocznych zaklęć. A gdy rzuca je, możesz rozpoznać jaki to czar po animacji i zdecydować gdzie uciekać (w lewo lub prawo przed Mroczną falą, do tyłu przed Mrocznym deszczem lub w jego kierunku gdy rzuca Mroczny okrąg).
Innym sposobem na pokonanie go jest oddalenie się od niego na dużą odległość i wyczekiwanie na jego atak z wyskoku a potem wykonanie kontry. Jednak prawie zawsze nie będziesz w stanie uniknąć jego czaru Mroczny okrąg. Zalecane jest by podnieść swoją tarczę tuż przed uderzeniem pocisków i potem szybko się zregenerować. Z kolei blokowanie jego wściekłego ataku tarczą o niskiej stabilności może spowodować, że pochłonie on całą twoją energię. Staraj się regenerować energię pomiędzy atakami, ponieważ występuje między nimi chwila przerwy.
Postacie lekko opancerzone mogą wykonać unik przed prawie każdym atakiem, dzięki występowanie klatek animacji w czasie przewrotu, gdy nic nie może ci się stać. Z drugiej strony uniknięcie wściekłego ataku Manusa jest prawie niemożliwe z powodu jego niesamowitej szybkości i sporego zasięgu, wymuszając jedynie jak najszybszą ucieczkę.

Dystansowa:
Możliwe jest pokonanie Manusa okrążając cały czas go z włączonym namierzaniem, dobrą bronią dystansową i lekkim pancerzem (testowane na NG, postać oparta na zwinności, czarny łuk Pharisa +15 i duże strzały). Mobilność i wykonywanie uników w odpowiednim momencie jest ważniejsza niż ucieczka przed jego fizycznymi atakami. W drugiej fazie walki niezwykle pomocne staje się wykorzystanie srebrnego naszyjnika do odbijania jego mrocznej magii. Wezwanie Sifa w czasie walki w pewnym stopniu pomaga, dając czas na oddanie kilku swobodnych strzałów lub uleczenie się w razie potrzeby.

Uwaga: Manusa można zaatakować i pokonać nie przechodząc przez białą mgłę. Zbliżając się do wejścia na walkę z bossem trzymaj się kamiennej ściany wraz ze ścieżką, którą przyszedłeś (na jej szczycie znajdują się dwa małe Człowieczeństwa). Jeśli spojrzysz w dół, w dziurę pomiędzy tobą a białą mgłą, możesz zauważyć liczne czerwone "oczy" Manusa w oddali. Stąd jedynym znanym sposobem na skuteczne zaatakowanie go jest użycie łuku o zasięgu 50, ale NIE wielkiego łuku. ponieważ nie możesz nim na tyle nisko przymierzyć, aby trafić bossa. Teraz powinieneś wycelować tuż pod skałą, ale tak aby spadająca strzała trafiła Manusa. Jest to nieco skomplikowane , ale po ok. 10 strzałach w końcu uda ci się namierzyć go z tego miejsca.
Jeśli zabijesz Manusa w ten sposób, jego zdobędziesz normalnie jego łupy. Jeśli nie chcesz go zabić, możesz po prostu obniżyć znacząco jego PŻ i zabić go 1-2 atakami, gdy wejdziesz na arenę. Uważaj wtedy, ponieważ Manus natychmiast zacznie używać swojej magii z racji niskiej liczby PŻ.

Jako że pokonanie Manusa w ten sposób jest zupełnie bezpieczne lub czyni walkę z bossem bardzo łatwą w najgorszym wypadku, możliwe że jest to niedopatrzenie twórców i najlepiej zignorować ten sposób by nie rujnować sobie doświadczeń płynących z walką z ostatnim bossem z DLC.

Pokonanie Manusa bez przechodzenia przez białą mgłę:
Uwaga:Po pokonaniu Manusa w pobliżu krawędzi tej areny pojawi się ognisko oraz Dusk z Oolacile niedaleko niego. Jedyne co od niej usłyszysz to płacz, gdy spróbujesz porozmawiać z nią. Po teleportacji do innej lokacji lub wyjściu z gry, Dusk znika z Otchłani i pojawia się w Dorzeczu Darkroot, a grzyb o imieniu Elżbieta w Sanktuarium Oolacile podaruje ci 3 grzybki Elżbiety.

Momenty, gdy możesz bezpieczne zaatakować Manusa:
 • gdy otwiera swoją dłoń i wykonuje poziomy zamach. Jeśli blokując ten atak znajdowałeś się blisko niego możesz wtedy wyprowadzić atak na jego ciało, w przeciwnym razie będziesz zbyt daleko, jako że uderzenie może cię odrzucić. Uważaj również na odmianę tego ataku. Po wykonaniu zamachu Manus może natychmiast wykonać 1 do 3 uderzeń (na przemian łapą i katalizatorem). Różnica polega na tym, że przy pojedynczym ataku łapa się przez chwilę "ładuje" do potężnego uderzenia, podczas ataku sunąć po ziemi.
 • po ataku z wyskoku, gdy uderza obiema pięściami w ziemię (do zablokowania, poruszając się w lewo przy jednoczesnym trzymaniu uniesionej wielkiej tarczy)
 • po wykonaniu wściekłego ataku, gdy na zakończenie wali katalizatorem w ziemię z wyskoku. Manus wykonuje atak z wyskoku, ale jest to skok w pionowo w górę, jeśli chcesz uniknąć utraty całej energii, cofnij się trzymając tarczę uniesioną, połowa uderzeń nie trafi ciebie. Jeśli będzie poza zasięgiem od drugiego do ostatniego ciosu, ostatnie uderzenie (atak z wyskoku) nie trafi cię i będzie w stanie zaatakować jego pięść.
 • gdy unosi swoją wolną łapę w górę i ciemność zaczyna wirować wokół niej, wykona uderzenie łapą. Zablokuj je, jednocześnie cofając się i zregeneruj swoją energię, jeśli nie masz jej wiele. Uderz raz, jeśli masz połowę swojej maks. energii i dwa razy gdy masz prawie maks. ilość energii.
(Jeśli chcesz się zaznajomić z atakami bossa, trzymaj tarczę uniesioną, pozostawaj blisko niego, okrążając go. Nie zapomnij o włączeniu automatycznego namierzania zawsze gdy to możliwe, gdyż czasem zdarza mu się odskoczyć do tyłu.)

Weź pod uwagę to, że najlepszym momentem na leczenie lub ponowne użycie zielonego pąka lub wykonanie 1-2 ataków jest jego uderzenie łapą.

Gdy Manusowi pozostanie mniej niż 50% PŻ, zaczyna korzystać z większej ilości czarów, niezależnie od tego czy jesteś blisko czy daleko.

Zalecenia:
- Wielka tarcza Havela lub każda inna z wysoką stabilnością powinna poradzić sobie z wściekłym atakiem lub Mroczną falą bez przełamania bloku (testowane na NG)
- Obciążenie poniżej 50% i Maska dziecka/zielony pąk(co jednak będzie wymagać czasu, który mógłbyś poświęcić na leczenie lub rzucenie wzmocnienia na broń)
- Staraj się zachowywać powyżej 50% swojej energii
- Trzymaj tarczę uniesioną gdy atakuje, ale nie zapominaj o opuszczeniu jej w chwilach odpoczynku pomiędzy atakami
- Nigdy nie stój blisko krawędzi, jeśli Manus rzuci czar Mroczny deszcz, będziesz miał trudności z uniknięciem wszystkich pocisków a także podczas jego wściekłego ataku
- Wskazówki dotyczące blokowania czarów:
 • Gdy Manus rzuca Mroczną falę prosto w ciebie, po prostu włącz automatyczne namierzanie i trzymaj wielką tarczę uniesioną, nie poruszając ani się do przodu ani na boki (w przeciwnym razie zostaniesz trafiony przez większą liczbę pocisków, co przełamie twój blok). Jeśli dobrze to wykonasz nie zostaniesz trafiony przez żaden pocisk bezpośrednio.
 • W czasie rzucania Mrocznego deszczu, po prostu cofaj się po skosie (trzymając blok i namierzonego Manusa) a żaden pocisk nie powinien nawet drasnąć twojej tarczy. Jeśli jednak tak się stanie, część pocisków, których uniknąłeś powinna pozwolić ci zaoszczędzić wystarczająco energii na poradzenie sobie z pozostałymi.
 • "Jeśli chodzi o Mroczny okrąg, nigdy nie uniknąłem tego, zawsze trafiało mnie gdy miałem namierzone Manusa (nigdy nie zabiło mnie, nawet mając 20 pkt Witalność bez żadnych przedmiotów zwiększających PŻ)." To co powinieneś zrobić, to wyłączyć namierzanie i odwrócić się w kierunku mrocznych sfer próbując zablokować je, nie poruszając się. Nie zapomnij ponownie namierzyć Manusa, gdyż wyprowadza potem swoje fizyczne ataki. ["Wydaje się, że można uniknąć obrażeń wykonując przewrót w kierunku najbliższej sfery, nigdy nie próbowałem - wymaga potwierdzenia] [" Niewielka szansa na uniknięcie trafienia, biegnąc w kierunku Manusa i atakując go. Zdarzyło mi się tylko dwa razy." (Asmodan)][Jeśli jesteś wystarczająco daleko od Manusa możesz uniknąć sfer prostu przechodząc pomiędzy nimi.]

Łupy

 • 60000 dusz
 • dusza Manusa
 • 10 człowieczeństw

Ciekawostka

'Manus' w języku łacińskim oznacza 'dłoń'.Tired of anon posting? Register!
  • Anonymous

   Co do sposobu z lukiem, w wersji na PC da sie rowniez z duzego luku, ja uzelem tego zabojcy smokow z Anor Londo. Stajesz na krawedzi, patrzac na oczy(te manusa, nie jej piekne czarne…), kamera w dol i dopiero prawy pzycisk myszy do celowania. W ten sposob mozna celowac nizej niz normalnie. Sprawdzcie sami ustawiajac kamere pod nogi i przechodzac do trybu celowania. Mozna poruszac dowolnie celownikiem, z wyjatkiem przesuwania go w dol, przesuniesz troche do gory i juz nie mozesz wrocic, az osiagniesz "normalny" minimalny pulap celowania. Mam nadzieje, ze pomoglem.

  Load more
  ⇈ ⇈