Punkty życia: 2208 (pierwsza rozgrywka)

Liczba dusz: 10 000 (pierwsza rozgrywka), 50 000 (NG+), 53 501 (NG++)


piekielna_wywerna.png Piekielną Wywernę pierwszy raz spotykasz wchodząc do Miasta Nieumarłych, gdy przelatuje w kierunku mostu. Potem napotykasz ją po pokonaniu Demona Taurusa. Schodząc schodami w dół, spójrz w stronę mostu, by zobaczyć kilku nieumarłych czekających na ciebie. Gdy tylko wejdziesz na most z tyłu nadleci wywerna zionąc ogniem. Potem możesz przebiec do połowy mostu (do schodów) nie obawiając się ataku z jej strony i natychmiast zejść nimi w dół, by odblokować pierwszy skrót w grze, do Miasta Nieumarłych. Jeśli przejdziesz przez most (nie biegnąc) może również dojść do tego samego miejsca i nie zostać spalonym ognistym oddechem. Potwierdzone na NG i NG+ w wersji PtdE.

Strategia

Z wystarczająco silną bronią i odrobiną sprintu/uników
Najpierw sprowokuj wywernę do ognistego ataku, który zabije wszystkich pustych. Ze szczytu schodów wystrzel z łuku w wywernę i przełącz się na główną broń, pobiegnij w miejsce gdzie powinna wylądować. Gdy będziesz wystarczająco blisko zaatakuj, będąc za jej szponami ogień cię nie dosięgnie. Gdy wzbije się w powietrze biegnij w przeciwnym kierunku do tego, w którym ląduje i kontynuuj atak, powtarzaj do skutku.
Sposoby na zabicie/minięcie Piekielnej Wywerny bez bezpośredniej walki z nią:
 • Użyj łuku do namierzenia głowy wywerny, by potem użyć czarów, spod mostu w pobliżu pomieszczenia ze szczurami. Jeśli uda ci się przejść przez most (zgodnie z tym jak opisano w podpunkcie 4) i dołączyć do przymierza Wojownika Słońca, wtedy 5-7 Włóczni błyskawic załatwi sprawę z Wywerną (choć będziesz musiał z powrotem przebiec mostem, by zmusić ją do powrotu, ponieważ po twoim przejściu odleci). Ta strategia jest dobra dla postaci opartych na Wierze, Inteligencji. Podobnie można pokonać ją korzystając ze Strzały duszy/Ciężkiej strzały duszy. Jest to jak dotąd najłatwiejsza technika.
 • Strzelaj do Wywerny spod mostu; najpierw odcinając jej ogon (28zwykłych strzał lub 13dużych+krótki łuk z minimum wymagań), potem strzelając w jej głowę/szyję. Przy minimalnych statystykach potrzebnych do korzystania z krótkiego łuku (kupione za 1000 dusz od Nieumarłego Handlarza) będziesz potrzebował 350-400 strzał, by ją pokonać. Po patchu 1.05 pokonanie jej niskopoziomowymi łukami jest niemożliwe. Nieważne ile strzał zużyjesz, ona będzie się wciąż regenerować. Jeśli zadajesz z łuku ok. 120 pkt obrażeń, istnieje szansa zabicia wywerny. Jej zdolność regeneracji jest dość silna, zapewniając jej ok. 60% leczenia. W trakcie regeneracji wywerna osłania się skrzydłami. Robi to tylko siedząc nad bramą prowadzącą do ogniska. Możliwe jest zabicie jej przy wykorzystaniu zatrutych strzał i np. drewnianych. Jeśli masz tylko drewniane lub zwykłe strzały, oszczędź je do momentu gdy zakupisz zatrute.
 • Odetnij wywernie ogon spod mostu, by zdobyć smoczy miecz i wyposaż się w niego, stań na szczycie schodów prowadzących na most, tak by nie sprowokować jej do ognistego ataku, wystrzel strzałę w jej głowę/szyję i przełącz się na miecz. Gdy ruszysz w odpowiednim momencie zdołasz trafić ją w głowę, gdy ona wyda z siebie głos. Po tym postaraj się jak najszybciej wrócić na schody i schować przed ogniem. Wymaga to nieco praktyki, ale gdy dojdziesz do wprawy nie otrzymasz żadnych obrażeń. (Wymaga to ok. 10 takich rund.)
 • Uwaga: możliwe jest przebiegnięcie przez most nie pokonując wywerny. Wystarczy sprowokować ją do tego, by wylądowała na moście, i w momencie gdy wzbije się w powietrze biec jak najszybciej po jednej stronie mostu aż do ogniska. Będziesz mógł otworzyć również bramę do Parafii Nieumarłych. Gdy przebiegniesz wywerna odleci, ale będzie powracać za każdym razem gdy dojdziesz do połowy mostu i póki jej nie pokonasz, co oznacza, że przejście przez most będzie wciąż niebezpieczne.
 • Jeśli posiadasz Klucz główny, możesz dojść do mostu, na którym nie pojawi się wywerna, nie wchodząc z Firelink do Miasta Nieumarłych gdzie pierwszy raz widzisz wywernę. Zamiast tego udaj się drogą: Kaplica Firelink > Ruiny Nowego Londo > Dolina Smoków > Dorzecze Darkroot > Ogród Darkroot > Parafia Nieumarłych > Miasto Nieumarłych. Droga ta jest niebezpieczna dla nierozwiniętych postaci i spotkasz na niej w większości trudnych przeciwników (m.in. wywerny w Dolinie Smoków, czarnego rycerza w Dorzeczu Darkroot, tytaniczny demon w Parafii Nieumarłych), co będzie wymagało umiejętności uników/omijania i przydatne okaże się zdjęcie zbroi w niektórych odcinkach.
 • Strategia w NG+ oraz późnym NG. Udaj się na początek mostu, naprzeciwko wywerny i załóż pierścień Sokoła. Weź łuk, byś mógł trafić ją z tego miejsca lub ustaw się nieco bliżej, jeśli strzały nie dolatują. Ona wyląduje na moście i zacznie iść w twoim kierunku. Cofnij się do półokrągłego podwyższenia, po którego obu stronach są schody prowadzące po raz pierwszy do Solaire'a, i wystrzel kilka strzał w nią. Gdy przygotowuje się do zionięcia ogniem uskocz w lewo lub w prawo. Daj jej chwilę a zacznie się odwracać i iść w kierunku bramy. Gdy przejdzie 4-5 kroków znów atakuj z łuku, póki się nie zbliży. Powtarzaj do skutku. Kluczem jest, by nie pozwolić jej wrócić na swoje miejsce, gdzie mogłaby się zregenerować. Będziesz zaskoczony jak szybko można ją w ten sposób pokonać (sprawdzone na NG+).
 • Dobrą kombinacją jest pierścień z czerwonym łzokamieniem, pierścień Pierworodnego Słońca i Wielka włócznia błyskawic. Zejdź z życiem poniżej 20% by aktywować pierwszy pierścień. Stań po prawej stronie pod mostem i wyceluj w prawe skrzydło Wielką włócznią błyskawic, Strzelaj aż zginie. Do wycelowanie możesz pomóc sobie łukiem. 5-6 strzałów tym cudem powinno wystarczyć (wykonane na NG+ na SL 120).

Błędy

(Te które zostały poprawione wraz z kolejnymi patchami są koloru czerwonego. )
 • Po patchu 1.05: Strzelenie do niej z łuku z tyłu może spowodować, że wywerna wyparuje, ale pojawi się po ponownej wizycie. Nie otrzymujesz za to żadnych dusz.
 • Wywernę można zaatakować zza bramy prowadzącej do ołtarza słonecznego blasku. Udaj się od strony pomieszczenia ze szczurami, drabiną do góry lub od strony Parafii Nieumarłych, by wywerna nie odleciała. Dojdź do miejsca gdzie czeka pierwszy nieumarły żołnierz. Odwróć się i przejdź po wąskim murku nad przy schodach. Wykonaj atak z wyskoku przez ścianę, tuż nad bramą, a powinieneś trafić w skrzydło. Opcjonalnie przejdź na murek po drugiej stronie, gdzie każdy atak powinien trafić.
 • Piekielna wywerna jest podatna na ginięcie z powodu błędów. Taka śmierć zdarza się gdy ona nagle znika a chwilę później słychać ryk i w ten sposób zgarniasz 10000 dusz. Nie różni to niczym od normalnego pokonania jej.
 • Po zabiciu w obydwa dzwony, wywerna może zginąć od jednej strzały. W drodze do Parafii od ogniska na moście, na wieży znajduje się Czarny rycerz. Z niej możesz ujrzeć Wywernę. Po prostu strzel do niej raz, co spowoduje, że on ryknie, wzbije się w powietrze i zniknie. Po chwili zainkasujesz 10 000 dusz, tak jakby została normalnie zabita a most stanie się bezpieczny.
 • Strzel do wywerny z łuku spod mostu i użyj ciężkiej strzały duszy gdy wyląduje na moście, potem odwróć się by spowodować jej śmierć.

Łupy:

 • 10 000 dusz
 • Smoczy miecz
Zdobycie smoczego miecza (w bezpośrednim tłumaczeniu z jap. zwanego latającym smoczym mieczem)Tired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈