Punkty życia: 4401 (pierwsza rozgrywka)

Liczba dusz: 25 000 (pierwsza rozgrywka); 75 000 (NG+)


Ziewajacy_smok2.png
Ziewający Smok jest bossem w Głębinach. Po pokonaniu go otrzymasz klucz do wejścia do Blighttown od strony Głębin.
Jeśli wybrałeś Główny klucz jako dar początkowy, ten boss nie jest obowiązkowym przeciwnikiem, ponieważ możesz dostać się do Blighttown od strony Doliny Smoków. Wystarczy zjechać windą z Firelink do Ruin Nowego Londo, następnie wejść po schodach przylegającego budynku po prawej do Doliny Smoków, otwierając przejście głównym kluczem. Przejść wąskim mostem i następnie wejść do mrocznej jaskini po prawej stronie. Można tam dojść również od Dorzecza Darkroot (jaskinia koło czarnego rycerza), zjeżdżając windą do Doliny Smoków, co nie wymaga głównego klucza. Trzecią możliwością jest zabicie Ingwarda w Ruinach Nowego Londo i otworzenie skrótu z tej lokacji do Doliny Smoków. Jest to jednak najtrudniejsza i nieco okrężna droga do Blighttown. Wymaga również walki lub umiejętności ominięcia dość silnych przeciwników w Dolinie Smoków.

Będąc człowiekiem, możliwe jest przyzwanie określonych NPC do pomocy w walce z Ziewającym Smokiem, jeśli nie masz już przyzwane 2 innych. Znak Solaire z Astory znajduje się na ziemi tuż nad schodami prowadzącymi do bossa. Znak Lautreka znajduje się w pobliżu znaku Solaire, ale po drugiej stronie przyległego filaru (w tym samym obszarze gdzie można znaleźć ciężką kuszę). Obydwaj są przydatni w trakcie walki, ale zdolność Solaire do zachowywania dystansu i rzucania włócznik błyskawic wydaje się być bardziej preferowana.
Uwaga: Obydwaj mogą zostać przyzwani w tym samym czasie. Walka z nimi oboma przy boku jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy schodzić z drogi smokowi i okładać go od tyłu.

Ataki

Zamach lewą nogą - smok powoli podnosi lewą nogę, następnie robi wymach nią przed sobą. Ten atak ma niezły zasięg, więc lepiej odsunąć się nieco od niego lub gdy zaczyna go wykonywać trzymać się jego prawej nogi i atakować go w tym czasie.

Walnięcie prawą łapą - boss wali w ziemię prawą łapą. Nie ma dużego zasięgu, więc możesz zmienić stronę i wykonać kilka uderzeń zanim zdąży wyprowadzić kolejny atak.

Uderzenie ogonem - Ziewający Smok wali ogonem w jedną stronę. Najlepiej wtedy uciec przed niego lub odciąć mu ogon i tym samym uniemożliwić mu wykonywanie tego ataku.

Potrójne tupnięcie - przeciwnik podnosi nogę do góry i szybko 3 razy uderza nią o ziemię. Smok skupia się w tym czasie na obszarze przed sobą. Gdy wykonuje ten atak najlepiej stanąć przy jego boku i atakować.

Skok - smok wznosi się w górę i stara się wylądować na tobie. Możesz mieć go cały czas namierzonym byś wiedział gdzie zamierza wylądować i postarać się uniknąć tego ataku lub uciec w przeciwnym kierunku.

Szarża - boss rozpoczyna bieg po linii prostej. By uniknąć tego ataku zejdź mu z drogi, gdyż on nie może zmienić kierunku biegu. Jest to atak, który zadaje poważne obrażenia. Po tym jak skończy swój atak nastąpi chwila odpoczynku, którą powinieneś wykorzystać na wykonanie kontrataku.

Walnięcie brzuchem - smok wypina swój uzębiony brzuch w powietrze, następnie wali nim o ziemię z wielką siłą. Uniknij tego ataku oddalając się lub przetaczając się na bok. To drugie jest trudniejsze do wykonania i wymaga większego wyczucia czasu. Po ataku, zęby smoka przez chwilę będą wbite w ziemię, czyniąc go zupełnie bezbronnym. Wykorzystaj to by zaatakować jego głowę, która jest bardziej wrażliwa na ataki(nie wskazane gdyż po walnięciu smok nie unosi głowy od razu do góry ale często przechodzi od razu do szarzy).

Korodująca wydzielina - smok wygina swój brzuch w górę, po czym wydala ciecz, która bardzo szybko pokrywa spory obszar. Musisz jak najszybciej uciec poza nią inaczej spowoduje korozję całego twojego wyposażenia. Jeśli pozostaniesz w niej zbyt długo możliwe jest zniszczenie twojej broni i zbroi, pozostawiając cię bez szans na obronę i bez możliwości ataku.

Strategie

Gdy pierwszy raz z nim walczysz, zachowaj dystans. Niech Solaire lub Lautrek (jeśli przyzwani) podbiegną do niego i zaczną atak lub skupią na sobie uwagę a ty poczekaj aż on opuści głowę i zacznie szarżę (ziemia zacznie się trząść w trakcie tego ataku). Ucieknij na bok, by uniknąć trafienia i pobiegnij do jego ogona. Smok może uderzyć w ścianę i być ogłuszonym przez chwilę, to twoja szansa na wykonanie kilku ataków i być może odcięcie jego ogona (300 PŻ). Powtarzaj proces a powinieneś poradzić sobie z nim dość łatwo bez otrzymania jakichkolwiek obrażeń. Jedyną zmianą jaka zachodzi w trakcie walki, to gdy jego PŻ zmaleją do 33%, zacznie wypluwać korodującą wydzielinę.
 • Odcięcie ogona spowoduje, że nie będziesz się musiał obawiać ataków z tej strony, otrzymasz również Wielki topór smoczego króla. Zauważ, że tylko atakowanie w pewne miejsce ogona spowoduje jego odcięcie, natomiast ciosy w część bliższą ciału (tak która zostaje po odcięciu ogona) będą zaliczone jako normalne obrażenia i nie spowodują odcięcia ogona. Wokół miejsca gdzie ogon może zostać odcięty widnieje zauważalna linia. Atakuj poniżej niej, by szybko odciąć ogon.
  • Uwaga: Jeśli jesteś bezpośrednio za smokiem i w jego zasięgu, istnieje niewielka szansa, że zostaniesz trafiony pozostałą po odcięciu końcówką ogona.
 • Po pojawieniu się korodującej wydzieliny, powinieneś jak najszybciej uciec z niej. Kwas rozprzestrzenia się dość szybko i dość daleko, więc uciekaj jak tylko on zacznie wykonywać ten atak. Na szczęście, obrzeża tej plamy kwasu powodują o wiele wolniejszą korozję niż będąc nią w pełni otoczonym. Kwas wpływa na wyposażenie, które znajduje się w slotach - przedmioty, broń, talizmany/katalizatory/płomień piromancji, tarcze, nawet jeśli tego nie używasz obecnie. Mając pod ręką nieco proszku naprawczego, przynajmniej do naprawy głównej broni, możesz uniknąć sytuacji, w której będziesz musiał szybko wybrać inną broń z ekwipunku podczas walki.
 • Wydaje się, że kwas pozwala zlokalizować ciebie, gdyż Ziewający Smok będzie szarżował w kierunku, w którym byłeś w momencie wyplucia przez niego kwasu. Zachowanie odpowiedniego dystansu i natychmiastowa ucieczka po rozprzestrzenieniu się kwasu, pozwoli ci lepiej się ustawić po szarży. Namierzenie ciebie może być również spowodowane opuszczeniem głowy, gdyż nie wydaje się, żeby miał oczy w klatce piersiowej.
 • Możliwość wykonywania przewrotów i duża mobilność mogą bardzo pomóc w walce, tak więc nie przeciążaj się ciężką zbroją. Pierścień zdobiony drewnem będzie również przydatny w tej walce.
 • Jedną podstawową rzeczą do odnotowania, która pozwoli łatwiej unikać bossa jest to, że gdy stoi wyprostowany można go obiec, ale szybko się obraca i trudno zajść go od tyłu. Z kolei gdy stoi na nogach nie sposób go obiec, choć bardzo trudno mu się obrócić. Dla tych którzy walczą na dystans: ustaw się w bezpiecznej odległości, poza jego zasięgiem - w odległości mniej więcej dwóch jego wysokości wystarczy by stoczyć z nim pojedynek w cztery oczy.
 • Innym łatwym sposobem pokonania bossa jest czekanie na jego szarżę. Namierz go wtedy i rzuć czar lub piromancję. Zrób odwrót i powtarzaj do skutku. Trzymaj się z dala od jego nóg podczas tego ataku.
 • Jeśli masz zamiar przyzwać innych graczy do pomocy, najpopularniejszym miejscem jest ognisko w Głębinach. Oczyszczając część Głębin i otwierając zamknięte drzwi powyżej Olbrzymiego szczura ułatwi powrót od ogniska i przyzwanie dodatkowych graczy, jeśli zajdzie taka konieczność.
 • Przyzwani gracze NIE muszą przechodzić przez mgłę, by walczyć z bossem. Jeśli zostałeś przyzwany i specjalizujesz się w strzelaniu z łuku, po prostu czekaj na balkonie i stamtąd strzelaj bezpiecznie do smoka, podczas gdy gospodarz będzie walczył z nim na arenie. Smok zazwyczaj skupia się na łuczniku, pozwalając gospodarzowi zabić bossa względnie bezpiecznie (gdy ogon jest odcięty).
 • Strategia, która pozwala uniknąć obrażeń wszystkim uczestnikom walki to prowokowanie smoka do szarży. Po walnięciu brzuchem o ziemię, które można sprowokować nawet stojąc poza zasięgiem, należy obiegnąć go. Gdy szarża się skończy będzie kilka sekund na atakowanie. Następnie oddal się, i powtarzaj ten proces do skutku. Niezawodna strategia i prosta nawet dla początkujących w Dark Souls.

Wskazówki

 • Pamiętaj, by zabić Tunelarza przed walką z bossem. Znajduje się on w pobliżu trzech dużych szczurów na balkonie na wprost areny walki z bossem, za przejściem z mgłą. Jeśli go nie zabijesz przed walką z Ziewającym Smokiem, będzie on strzelał w ciebie strzałami duszy i może również wzmocnić samego smoka, jeśli ten wystarczająco zbliży się do maga, powodując, że będzie znacznie silniejszy. Czary Tunelarza same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne, ale mają w zwyczaju trafiać cię w głowę i wytrącać z równowagi właśnie wtedy gdy chcesz czy to uciec przed smokiem czy to wykonać przewrót. Tak więc zabicie maga to priorytet. By dojść do niego od ogniska w Głębinach,skręć w prawo zaraz po wyjściu z pokoju, zejdź schodami, i idź prosto.(nie schodź drabiną).. Idź ściekiem pełnym szczurów, skręć w lewo, mijając po drodze pułapkę - szczura wyskakującego ze skrzyni. Zeskocz w dół i udaj się przejściem za schodami. Podążaj prosto i za prawym zakrętem dotrzesz do mgły, za którą znajduje się Tunelarz. Możliwe jest zabicie go z łuku, zza rogu balkonu zmierzając drogą prosto do bossa. Będziesz nieco niżej niego, więc spoglądaj w górę. On zapewne również cię zauważy, więc wykorzystaj filary do ochrony lub łuk o dużym zasięgu + pierścień Sokoła, jeśli posiadasz takowy.
 • Smok jest wrażliwy na błyskawice. Wykorzystaj więc żywicę złotej sosny. Jeśli nie masz już żadnej z możliwych do zdobycia w Mieście Nieumarłych, możesz kupić maksymalnie 3 u Domnhalla z Zeny, przed bramą do Blighttown.
 • Wbrew wszelkim oczekiwaniom, Solaire nie jest zbyt przydatnym partnerem w tej walce. Rzadko używa ataków z dystansu, często pada ofiarą szarży smoka. Można go używać w roli żywej przynęty dla bestii, lecz na dłuższą metę nie opłaca się marnować na niego człowieczeństwa.

Łupy

 • 25 000 dusz
 • Klucz do Blighttown
 • 1 Bliźniacze Człowieczeństwo
 • 1 kość wiodąca do domu
 • Wielki topór smoczego króla, gdy odetniesz ogon.Tired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈