Poniższy poradnik dotyczący łączenia się z innymi graczami w Dark Souls oraz funkcjonowania całego mechanizmu łączenia się w tej grze został napisany przez użytkownika jonaswashe na steamowym forum (źródło na dole strony) za co należą się mu wielkie podziękowania. Mam nadzieję, że komuś to pomoże w rozgrywce sieciowej.
Uwaga: Nie zapomnij wcześniej włączyć UPnP lub otworzyć portów opisanych na dole tego posta .
Już po napisaniu tego poradnika ukazał się dscfix usprawniający rozgrywkę online i zapewne nie zmienia to w żaden sposób mechanizmów opisanych w tym poradniku, ponieważ wg mnie dodanie kogoś do przyjaciół w GfWL (a na tym opiera się zasada działania dscfixa) równa się dodaniu adresu IP tej osoby do wspomnianego niżej kręgu adresów IP z automatu po włączeniu gry i w ten sposób szybsze przywołanie/inwazję określonej osoby.
Dark Souls Connectivity fix do pobrania tutaj.

W skrócie:

  1. Instalujesz DSfixa oraz DSCfixa
  2. Dodajesz daną osobę do przyjaciół na GFWL
  3. Jedno z was wysyła zaproszenie do gry.
  4. Jedno z was stawia znak wezwania/inwazji lub atakuje siłą.
  5. Po kilku minutach (jeśli z GFWL jest wszystko w porządku) kooperacja/inwazja powinna dojść do skutku. Czasem może być konieczny restart gry lub wyjście do menu głównego.


1. Zasady przyzywania graczy
Gospodarz musi być człowiekiem (wzywany może być człowiekiem lub nieumarłym) i znajdować się w zakresie 15% +/- 10 poziomu postaci gospodarza (np. postać na poziomie 65 może przyzwać kogoś na poziomie 83, ale już nie 84 (9,75+10= 19,75 19,75+65=84,75)). Boss danej lokacji nie może być pokonany.

2. Dark Souls tworzy krąg adresów IP innych graczy w miarę twojej rozgrywki.
Dark Souls łączy się z GfWL (65.55.42.54, 65.55.42.52 i 64.4.11.25) w celu autoryzacji a potem Data.exe komunikuje się z pojedynczym adresem IP w GfWL (65.55.42.52 dla mnie) i zaczyna dodawać adresy IP graczy do twojego kręgu IP w sieci P2P. Rozpoczyna się to już podczas wyświetlania ekranu startowego. Nowy adres IP dodawany jest co kilka sekund do kilku minut. Wydaje się, że nie jest to zależne od lokacji, ale całkowicie przypadkowo, gdyż byłem łączony z Kanadą, Finlandią, Australią, Wielką Brytanią, Szwecją i Stanami Zjednoczonymi.
Jak powinien wyglądać krąg adresów IP Dark Souls w Comodo Firewall

3. Nawet jeśli GfWL mówi ci, że masz otwarty NAT i używasz UPnP, nie oznacza to, że nie masz problemów z przyzywaniem lub byciem przyzwanym.
Swoje połączenia możesz sprawdzić instalując Comodo Firewall lub Network Trafiic View i otwierając aktywne połączenia w zaporze. Jeśli wszystko działa jak należy powinieneś zobaczyć jak gra (proces Data.exe) wykonuje połączenia UDP IN i UDP OUT do różnych IP graczy już po kilku minutach. Sprawdź powyższy zrzut ekranu z Comodo Firewall jako odnośnik do tego jak to powinno wyglądać.
GfWL nie zawsze używa portu 3074, ale czasem wybiera dynamiczne porty z zakresu 0-65535. Jako przykład moim lokalnym portem używanym przez GfWL był 38413. Jeśli nie możesz używać UPnP, będziesz musiał wymusić jako "losowy" port - 3074 (port dynamiczny jest zawsze takim samym portem dla twojego komputera). Wydaje mi się, że dzieje się tak, gdy GfWL wykryje wiele własnych instancji w lokalnej sieci. Użyj Network Trafiic View lub Comodo Firewall, by znaleźć port UDP wybierany przez proces Data.exe.
Uwaga: Nawet jeśli zrobisz to co opisano wyżej, wciąż możesz mieć problemy z połączeniami. Szczegóły w dalszej części.

4. Dark Souls wykorzystuje twój krąg adresów IP do stworzenia sieci P2P, po czym wysyła wiadomości i znaki wezwania po tak opracowanej bazie adresów IP graczy.
Do stworzenia takiej działającej bazy adresów potrzeba ok. 10-15 minut (~ok. 10 IP), licząc od pojawienia się ekranu startowego. Wyjście z gry całkowicie czyści krąg IP. Zmiana lokacji nie wpływa na to. Każdy kogo wezwiesz lub kto cię zaatakuje dodawany jest do kręgu adresów i to dlatego łatwiej jest wezwać kogoś, kto już raz został wezwany, jednak opóźnienia związane z kolejnymi inwazjami uniemożliwiają natychmiastowe zaatakowanie tej samej osoby (chyba, że korzystasz z ususzonego palca). Wiadomości, plamy krwi, znaki wezwania i inwazje rozsyłane są w sieci P2P poprzez bezpośrednie połączenia z danym adresem IP, ale niekoniecznie od kogoś, kto jest bezpośrednio połączony z tobą.

5. Prawie każde porady związane z przyzywaniem jakie przeczytałeś były złe.
Spamowanie znaki wezwania, "Przyłączanie do sesji w trakcie" i siadanie przy ogniskach, nic nie dają, a spamowanie znakami właściwie szkodzi.
Gdy zostawiasz swój znak wezwania jest on wysyłany do wszystkich adresów IP z twojego kręgu, potem do każdego, który jest połączony z tymi adresami IP aż trafi do kogoś, kto chce cię wezwać. Stąd im większa jest twoja baza adresów IP, tym masz większą szansę bycia przyzwanym. Zostawianie co chwilę kolejnych znaków wezwanie w niczym nie pomaga, ponieważ jest to wysyłanie fałszywych sygnałów do sieci P2P. Gdy starasz się zagrać, np. z jakimś swoim znajomym robienie czegokolwiek poza czekaniem tylko pogarsza sprawę. Gdy będziesz miał już ok. 10 adresów IP, ich znaki wezwania zazwyczaj zaczną się pojawiać. Prawdopodobnie podczas pierwszej próby nie uda ci się wezwanie.

6. Dlaczego nie powodzi się wzywanie graczy?
Jest wiele przyczyn dotyczących problemów z przyzwaniem. Te oczywiste to, że gracz się rozłączył, gracz został wezwany, zginał, opuścił obszar związany z przyzwaniem, gracz spamuje znakami wezwania lub twoja zapora blokuje przychodzące połączenia UDP (przychodzące pakiety danych użytkowników). Jednakże, najczęstszą przyczyną jest to co nazywam echami P2P. Jak już wspomniano wcześniej, gdy zostawisz swój znak wędruje on poprzez bezpośrednie połączenia, by dotrzeć do innego gracza. Może on wędrować od Niemiec przez Australię zanim dotrze do ciebie, co wiąże się z niemałym opóźnieniem (przeciętnie ~15-23 sekundy). Znak wezwania wysyła sygnały przez ok. 30 sekund zanim zniknie. W ten sposób, gdy pojawi się on u ciebie, może już wcale nie istnieć, ponieważ sygnał się skończył. Być może zauważyłeś, że znak wezwania znika w przeciągu kilku sekund po tym jak wezwanie się nie powiodło. Tak samo dzieje się z inwazjami. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest czekanie na ponowne pojawienie się znaku wezwania i próbowanie szczęścia. Zazwyczaj przyzwanie powinno się udać po ok. 2-5 próbach. Mając klienta spamującego znakami wezwania tylko pogarszasz sprawę a wyjście z gry, restart kompletnie wyczyści twoją dotychczasową bazę adresów IP, przez co będziesz musiał rozpoczynać wszystko od nowa.
Jest jeszcze jedna przyczyna niepowodzenia przyzwań. Nie mam pojęcia co ją powoduje, ale jeśli zarówno gospodarz jak i klient mają prawie pełny krąg adresów IP (~ 20 połączeń), próby wezwania kogoś będą się wciąż kończyć niepowodzeniem. Zauważysz kiedy to ma miejsce, jeśli znak wezwania widnieje wystarczająco długo, byś mógł kogoś przyzwać po raz kolejny zanim on zniknie a ty otrzymujesz wiadomość, że wezwanie się nie powiodło. W tej sytuacji radzę, aby gospodarz lub klient (nigdy obaj) zrestartował grę, by wyczyścić swój krąg adresów IP. Po kilku minutach ponownie ustanowisz nową bazę adresów i znak twojego znajomego pojawi się. Po tym kroku, pierwsza lub druga próba wezwania powinna zadziałać. Oczywiście teoretyzuję, że ten problem jest spowodowany przez występowanie ech znaków wezwań, które całkowicie zastępują właściwy znak wezwania, ale rozwiązanie tego problemu wymaga większej liczby testów poprzez ręczne usuwanie adresów z kręgu zamiast całkowitego wyczyszczenia go.
Korzystanie z powyższych wskazówek, pozwala mi przyzwać przyjaciela najczęściej po ok. 5-10 min.

Najlepszy sposób przyzwania przyjaciela
Użyj Network Trafiic View, by upewnić się, że gra wysyła i odbiera pakiety (UDP IN i UDP OUT). Upewnij się, że gospodarz jest człowiekiem, boss wciąż żyje i jesteś w zasięgu wymaganych poziomów postaci. Jeśli obaj właśnie włączyliście grę, to stworzenie waszych baz adresów IP zajmie ok. 20 min. By uzyskać lepsze rezultaty, pozostawcie grę włączoną w tle przez godzinę przed waszą sesją (Posiadając DSCFixa, dodając znajomego do przyjaciół na GfWLu połączenie przeważnie zajmuje kilka minut, nawet zaraz po włączeniu gry - Gh0streader ). Jeśli wezwanie nie uda się wam kilka razy z rzędu zanim znak twojego przyjaciela zniknie, niech ktoś z was zrestartuje grę, nigdy obaj.
Wezwanie zajmuje przeciętnie 5-10 minut.
Pod żadnym pozorem nie powinieneś spamować swoim znakiem wezwania.
(Należy też wziąć pod uwagę, że informacje zawarte w tym przewodniku opierają się na moich obserwacjach sieci w Dark Souls i mogą ulec zmianie w każdym momencie.)
źródło: http://steamcommunity.com/app/211420/discussions/0/882962698499356788/
Tired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈