Table of Contents

Imp
Mim
Strona przedstawia przeciwników, z jakimi można się zmierzyć w świecie Dark Souls wraz z miejscami ich występowania, opisem, tym co można zdobyć za ich zabicie oraz strategią walki z nimi.
Zajrzyj również na stronę Bossowie

Uwaga: Strona może zawierać spoilery.


Puści


Zombie

Lokacje: Północny Azyl Nieumarłych, Miasto Nieumarłych, Parafia Nieumarłych, Głębiny.
Opis: Zombie nie posiadają zbroi i są łatwe do zabicia. Niektórzy nie są agresywni, inni uzbrojeni w miecze lub krótkie łuki.
Łupy: 20-150 dusz, Rękojeść prostego miecza, Krótki łuk
Strategia: Zablokuj ich ataki, a następnie szybko wykończ je kontratakiem.
zombie.PNG

Zombie z pochodnią

Lokacje: Północny Azyl Nieumarłych (przy drugim odwiedzeniu tej lokacji), Głębiny, Dolne Miasto Nieumarłych
Opis: Zombie posługujący się pochodnią jako bronią.
Łupy: 100 dusz
Strategia: Zablokuj jego atak pochodnią i uderzaj w niego aż zginie. Potrafi błyskawicznie wyprowadzić kolejne ataki, więc atakuj go szybko i często. Uważaj na szaleńczy atak, jako że może cię zabić niemal natychmiast.
zombie_pochodnia.PNG

Nieumarły Wojownik

Lokacja: Miasto Nieumarłych
Opis: Opancerzona wersja zwykłych zombie. Wyposażony w miecz/tarczę, topór lub miecz i bomby zapalające.
Łupy: 30 dusz, Zestaw Pustego Wojownika, Krótki miecz, Topór wojenny, Bomba zapalająca, Pęknięta okrągła tarcza.
Strategia: Niektóre z nich rzucają Bombami zapalającymi podczas twojej walki, więc ich zabij na początku.
nieumarly_zombie.PNG

Nieumarły Skrytobójca

Lokacja: Dolne Miasto Nieumarłych
Opis: Ci przeciwnicy mają niewiele punktów życia, ale potrafią zadać cios w plecy i wykonać ripostę. Poza tym rzucają nożami.
Łupy: Zestaw pustego złodzieja, Prosta tarcza, Nóż Bandyty.
Strategia: Bądź szczególnie ostrożny walcząc z grupą skrytobójców. Zaleca się używanie Bomb zapalających, by szybko się ich pozbyć. Jeśli walczysz z nimi pojedynczo to są bardzo wrażliwi na cios w plecy. Jeśli walczysz z grupą nie mając czym w nich rzucać, to staraj się to robić w wąskich przejściach, by się nie rozproszyli. Każda przyzwoita tarcza zablokuje ich ataki, co potem pozwoli wyprowadzić ci kontrę, jakkolwiek strategia ta sprawdza się w walce z jednym przeciwnikiem. Staraj się wyprowadzać 1-2 uderzenia na raz zanim ponownie zablokujesz. Bierz pod uwagę ich zdolność do parowania oraz atak z wyskoku.
nieumarly_skrytobójca.PNG

Nieumarły Żołnierz (z mieczem)

Lokacje: Kaplica Firelink, Miasto Nieumarłych, Parafia Nieumarłych, Północny Azyl Nieumarłych (przy drugim odwiedzeniu tej lokacji)
Opis: Żołnierz z tarczą, który stał się pusty.
Łupy: 50-150 dusz, Długi miecz, Tarcza pustego żołnierza, odłamek tytanitu
Strategia: Wstrzymaj się z atakiem i pozwól im rozpocząć. Potem zablokuj lub przetocz się i wykonaj szybką kontrę. Pamiętaj: kopanie w tarczę czyni cuda.
opancerzony_zombie_miecz.pngNieumarły Żołnierz (z włócznią)

Lokacje: Miasto Nieumarłych, Parafia Nieumarłych, Północny Azyl Nieumarłych (przy drugim odwiedzeniu tej lokacji)
Opis: Żołnierz z tarczą, który stał się pusty.
Łupy: 50-150 dusz, Włócznia, odłamek tytanitu, Tarcza pustego żołnierza, Zestaw Pustego Żołnierza (nie wypada w Azylu Nieumarłych)
Strategia: Ci przeciwnicy większość czasu chowają się za tarczą, wyczekując na twój błąd, by móc potem pchnąć cię włócznią. Kopnij by wytrącić ich z równowagi lub oszukaj ich, że chcesz zaatakować pierwszy a następnie wykonaj kontrę. Jeśli masz na sobie lekką zbroję, zajdź ich od tyłu i zadaj cios w plecy.
Zdarza się, że wykonają serię 3 pchnięć włócznią, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Kopnięcia w tarczę są niezwykle skuteczne. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie bomb zapalających, które mogą zadać normalne obrażenia gdy spadną im pod nogi.
opancerzony_zombie_wlocznia.PNG

Nieumarły Rycerz

(znany także jako Nieumarły Rycerz z Balder )
Lokacje: Parafia Nieumarłych, Forteca Sena
Opis: W pełni opancerzeni nieumarli strażnicy wyposażeni w rapier lub długi miecz.
Łupy: 100-500 dusz, odłamek tytanitu, duży odłamek tytanitu, Zestaw Balderskiej Zbroi, Balderska Tarcza, Rapier, Przyboczny miecz balderski
Strategia: Cały czas trzymaj uniesioną tarczę i atakuj tylko wtedy gdy są odsłonięci. Rycerze mają średnią ilość życia, a ich ataki są z reguły przewidywalne. Rycerze z rapierem potrafią parować i wykonać ripostę. Próbują to zrobić, gdy trzymają rapier i tarczę podniesione na wysokości klatki piersiowej. Poczekaj wtedy na ich atak i wykonaj kontratak. Opcjonalnie możesz go kopnąć lub zaatakować z wyskoku, co wytrąci ich z przyjętej postawy pozwalając ci wykonać kolejne uderzenie.
rycerz_z_Blader_miecz.PNG

Nieumarły Kusznik

Lokacje: Forteca Sena
Opis: W pełni opancerzony nieumarły kusznik z krainy Balder, dzierżący potężną kuszę.
Łupy: 100-500 dusz
Strategia: Zazwyczaj łatwo sobie z nim poradzić, po prostu trzymaj tarczę uniesioną, gdy strzela, potem podbiegnij i zabij go 1-2 uderzeniami. Jeśli siła twojego ataku jest niska, cofnij się i powtórz to kilka razy. Jako że zazwyczaj oni stoją blisko ścian, trudno zadać im cios w plecy, a riposta jest niemożliwa. Gdy walczy się z innymi nieumarłymi w zwarciu, kusznicy potrafią być dokuczliwi. Spróbuj wtedy schować się za ścianą, skałą, gdzie strzały cię nie dosięgną i rozpraw się najpierw z tym w zwarciu. Po ich pokonaniu pobiegnij do kusznika.
balderski_kusznik.png

Nabrzmiały Zombie

Lokacja: Malowany Świat Ariamis
Opis: Są to czerwone postacie zakażone czymś, co spowodowało nadymanie ich ciał niczym pianka żelowa. Potrafią rzucać ogniste kule i zatruwać.
Łupy: 330 dusz
Strategia: Potrafią zionąć ogniem na daleko i blisko, wypluwają truciznę, gdy podejdzie się bliżej, a jeśli zginą obryzgują toksyną gracza, który będzie zbyt blisko. Nie mają wiele punktów życia i nie potrafią blokować ataków, więc najlepiej usunąć sobie ich z drogi, jako że mogą stać się uciążliwi. Kilka uderzeń czymkolwiek załatwi sprawę, ale broń o dalekim zasięgu sprawdza się najlepiej. Cios w plecy jest również dobrym pomysłem, ponieważ toksyna nie rozpryśnie się póki animacja ich śmierci się nie skończy, dając graczowi wystarczająco dużo czasu na ucieczkę. Łatwo je zabić włóczniami z obrażeniami od błyskawic, np. Włócznia zabójcy smoków, posiadająca duży zasięg i dodatkowe obrażenia.
Broń z obrażeniami od ognia zapobiega rozpryskowi toksyny po ich zabiciu.
nabrzmialy_zombie.png

Nieumarły Kryształowy Żołnierz

Lokacja: Archiwa Książęce
Opis: Są niebieskimi, kryształowymi wojownikami, którzy są nieco szybsi i sprytniejsi niż zwykli puści.
Łupy: 400 dusz, Kryształowy Prosty Miecz, Trójkątna tarcza z kaduceuszem.
Strategia: Ci przeciwnicy spotykani są w małych i dużych grupach a obrażenia jakie zadają są znacząco większe od pozostałych pustych występujących w grze. Posiadają dużą odporność na magię i wyjątkowo niebezpieczni dla postaci z niską równowagą, jako że potrafią odrzucić tarczę do tyłu jednym uderzeniem. Należy na nich uważać, bo choć nie mają wielu punktów życia mogą zadać ogromne obrażenia. Wymierzanie zbyt wielu uderzeń także może skończyć się źle, gdyż cechuje ich całkiem duży współczynnik równowagi i w ten sposób mogą wyczekać na odpowiedni moment do ataku…
krysztalowy_zolnierz.png

Nieumarły Kryształowy Łucznik

Lokacja: Archiwa Książęce
Opis: Są to niebiescy, kryształowi łucznicy potrafiący strzelać szybciej od zwykłych łuczników. Ich strzały są samonaprowadzające.
Łup: Długi Łuk
Strategia: Z tym typem łuczników należy poradzić sobie jak najszybciej, jako że ich strzały zadają poważne obrażenia i jedna taka z tyłu może być zabójcza dla postaci z małą ilością życia. Podbiegnij do nich z uniesioną tarczą i zabij ich, ale uważaj na pobliskich Kryształowych Żołnierzy, jako że łucznicy są tylko przynętą.

Nieumarły Pies

Lokacje: Dolne Miasto Nieumarłych, Głębiny
Opis: Nieumarłe psy krążą ulicami w paczkach po dwóch lub więcej. Ich taktyka to atak i natychmiastowy odskok.
Łupy: 50 dusz (w Dolnym Mieście Nieumarłych)
Strategia: W walce z nimi lepiej używać włóczni, która mierzy nisko przy ziemi. Trzymaj tarczę uniesioną i jak zwykle okrążaj cel. Automatyczne namierzanie i walczenie z nimi wąskich przejściach jest jak najbardziej rozsądne. Walka z nimi na większym obszarze może skończyć się tym, że 2-3 psów okrąży cię stawiając w sytuacji bez wyjścia, a ich szybki atak na pewno się powiedzie.
nieumarly_pies.PNG

Ognisty Pies

Lokacje: Blighttown
Opis: Ognista i mniejsza odmiana Nieumarłego Psa. Te czerwone, ziejące ogniem demoniczne psy są małe i trudno je trafić.
Łupy: 150 dusz
Strategia: W walce z nimi lepiej używać włóczni, która mierzy nisko przy ziemi. Trzymaj tarczę uniesioną i jak zwykle okrążaj cel. Automatyczne namierzanie i walczenie z nimi wąskich przejściach jest jak najbardziej rozsądne. Ci przeciwnicy czasem czekają 2-3 sekundy, potem zioną ogniem. Zaatakuj po pchnięciu lub zionięciu przez nich ogniem. Nie są trudne do zabicia jeśli zabiera się do nich powoli.
ognisty_pies.png

Zawszony Ghul

Lokacje: Blighttown
Opis: Rozmiarem nie odbiega od zwykłego zombie. To zniekształcone stworzenie nie wydaje się skłonne do zaczepek. Można je spotkać wyposażone w miecz, włócznię a nawet zwłoki.
Łupy: 150 dusz, człowieczeństwo dusza zaginionego nieumarłego, dusza nieznanego żołnierza, rękojeść prostego miecza
Strategia: Sposób walki podobny jak ze zwykłymi zombie, blokuj ich ataki i wyprowadzaj szybkiej kontrataki. Bądź ostrożny jako że mogą być niebezpieczni w grupkach i zatruwać. Należy też uważać na ich chwytający atak, który omija twój blok, powalając na ziemię a następnie wgryzając się w ciebie. Dla słabo rozwiniętych postaci może to być natychmiastowa śmierć. Przed wykonaniem tego ataku kucają, rozkładają ramiona i wydają z siebie dziwne odgłosy, a następnie skaczą na ciebie.
zawszony_ghul.pngMroczny Rycerz

Lokacje: Ruiny Nowego Londo (niższy poziom, po spuszczeniu wody)
Opis: Strzegą niższych lokacji Ruiny Nowego Londo, ci groźni słudzy Mrocznego Pana trzymają w jednej ręce duży miecz a w drugiej Mroczną dłoń jako tarczę. Mogą cię nią chwycić, jeśli będziesz stał zbyt długo przed nimi, i wyssają Człowieczeństwo. Atak ten jest sygnalizowany białym pulsującym światłem bijącym z ich dłoni.
Łupy: 1200 dusz, grudka tytanitu (często przy współczynniku odkrywania przedmiotów na poziomie 410 pkt), sztaba tytanitu (niezwykle rzadko), Mroczna dłoń (rzadko). W NG+(1.05) – 3600 dusz
Strategia: Próbuj używać mierzonych ataków na tych przeciwnikach i unikaj walki z więcej niż jednym na raz, zwłaszcza na NG+ lub jeszcze dalej. Ich chwyt jest śmiertelny. Z drugiej strony parowanie i ciosy w plecy są całkiem skuteczne. Krążenie wokół nich sprawia, że rzadziej będą próbować cię kopnąć.
mroczny_upior.png

Nekromanta

Lokacje: Katakumby
Opis: Przygarbione, odziane w szaty postaci ze świecącymi oczami, trzymające Latarnię Czaszki, które potrafią miotać ogniste kule. Ożywiają szkielety, które poległy w walce w pobliżu, tak więc pozbycie się najpierw ich jest wskazane. Raz zabici już nigdy nie powstają z martwych.
Łupy: 800 dusz, Latarnia Czaszki (rzadko)
Strategia: Zabijanie szkieletów znajdujących się w ich pobliżu daje tymczasowy efekt. Wbiegnij do pomieszczenia z magiem i pozbądź się go. To pozwoli ci na stałe oczyścić część danego poziomu i następnym razem, gdy się tam zjawisz, szkielety nie ożyją.


Szkielety


Szkielet

Lokacje: cmentarz w Kaplicy Firelink, Katakumby.
Opis: Podstawowy typ szkieleta-wojownika. Walczy bardzo sprawnie i szybko karzą nierozważnych napastników. Wyposażeni w duże zakrzywione miecze, małe zakrzywione miecze i tarczę lub w długi łuk.
Łupy: 50 dusz, Bułat, Czerwono-biała okrągła tarcza, Falcjon, Krótki łuk
Uwagi: Używaj boskiej broni, by być pewnym, że szkielety zginęły na dobre, uniemożliwia także ożywianie szkieletów przez Nekromantów
Strategia: Trzymaj tarczę uniesioną i uważaj na ich obrotowe ataki, które zazwyczaj stosują, gdy pierwszy raz cię zauważą. Mogą być niebezpieczni w grupach, a odmiana szkieletów z mieczem i tarczą potrafi parować ataki i wykonać ripostę. Obuchowe typy broni, tj. buława lub maczuga powodują, że szkielety rozpadają się, na chwilę czyniąc je bezbronnymi.
szkielet.png

Olbrzymi Szkielet (z mieczem)

Lokacje: cmentarz w Kaplica Firelink, Katakumby, Grobowiec Olbrzymów.
Opis: Szkielety gigantów, które są ok. 3 razy wyższy od człowieka i dzierżą Murakumo (zakrzywiony miecz dwuręczny). Na cmentarzu w Kaplicy Firelink towarzyszą im zwykłe szkielety.
Łupy: 500 dusz, Murakumo, grudka białego tytanitu, 800 dusz w Katakumbach, niektóre w Grobowcu Gigantów dają 1000 dusz.
Strategia: Atakuj z tyłu. Wrażliwe na boską broń i obuchowe obrażenia.

Olbrzymi Szkielet (z łukiem)

Lokacja: Grobowiec Olbrzymów
Opis: Szkielety gigantycznych łuczników o wzroście 3 dorosłych ludzi.
Łupy: 500 dusz, Długi Łuk
Strategia: Atakuj z tyłu. Wrażliwe na boską broń i obuchowe obrażenia.

Szkielet Bestii

Lokacja: Grobowiec Olbrzymów
Opis: Podobne wymiary do Olbrzymich szkieletów, ale poruszają się na 4 nogach i mają wydłużoną czaszkę, coś jak skrzyżowanie człowieka i psa. Nie mają broni.
Łupy: 500 dusz.
Strategia: Szybkie i zwinne, z normalnym zamaszystym atakiem i zadającym olbrzymie obrażenia szaleńczym atakiem. Mają niewiele punktów życia. Trzymaj tarczę wysoko i szybko się cofnij, gdy przygotowują się do szaleńczego ataku. Wydaje się, że atak ten ignoruje zbroję i gwarantuje ci śmierć, jeśli go nie zablokujesz tarczą stojąc pewnie na ziemi. Zaleca się walkę włócznią zza tarczy lub przy użyciu piromancji. Możliwe jest strącenie ich w przepaść.
szkielet_bestii.png

Kościane koło

Lokacje: Katakumby (niższy poziom), Malowany Świat Ariamis
Opis: Szkielety utknięte pomiędzy szprychami koła od wozu najeżonego metalowymi ostrzami. Dostrzegą cię z daleka, a następnie zaczną się toczyć w twoim kierunku, jeśli tylko się zbliżysz, rozszarpując wszystko na swej drodze.
Łupy: 400 dusz (Katakumby), 800 dusz (Malowany świat Ariamis), Tarcza kościanego koła
Strategia: Poczekaj aż się zbliżą do ciebie, potem przetocz się w lewo lub w prawo, podnieś tarczę, jeśli masz wystarczającą wytrzymałość. Staraj się stać blisko czegoś w co uderzą, jeśli cię ominą, byś nie musiał za nimi biegać. Zaatakuj zanim znów zaczną się toczyć. Ci przeciwnicy znani są z tego, że jeśli blokujesz ich toczący atak tarczą, będą to robić tak długo, aż wyczerpie się twoja wytrzymałość, a potem uderzą prosto w ciebie, trzymając cię w impasie aż do twojej śmierci. Wywabiając ich pojedynczo za pomocą łuku i dobijając w walce wręcz znacznie zwiększasz swoje szanse na przeżycie, szczególnie gdy robisz to w pobliżu ściany. Tarcza o wysokiej stabilności, jak np. Orla tarcza w połączeniu z ulepszoną włócznią, także pozwoli pokonać pojedynczo te szkielety, przy względnie niewielkim ryzyku, jeśli posiadasz wystarczająco wysoką wytrzymałość, by jednocześnie blokować i atakować. Piromancja również przynosi nie najgorsze efekty. Jeśli posiadasz dobry sprzęt można ich zestrzelić w większości przypadków.
kosciane_kolo.png

Kościana Wieża

Lokacja: Grobowiec Olbrzymów
Opis: Jest to skupisko ciał i kości tworzące istotę podobną do robaka.
Łupy: 250 dusz, grudka białego tytanitu.
Strategia: Poruszają się bardzo wolno, ale posiadają mierzony atak, opadając na ciebie powodują, że się przewracasz. Potrafią także obracać ramionami, gdy znajdujesz się w ich bezpośrednim zasięgu. Od czasu do czasu chowają się pod ziemię i wyskakują w innym miejscu.

Dziecięcy Szkielet

Lokacja: Grobowiec Olbrzymów
Opis: Szkielety dzieci, sięgają mniej więcej do kolan.
Łupy: 100 dusz, Człowieczeństwo.
Strategia: Jako że z reguły ożywają w grupach, powinieneś stosować niskie zamiatające ataki. Zwykłe ataki wręcz nie zranią ich, ponieważ są niżsi od pozostałych przeciwników.
Uwagi: Mogą także zaaplikować toksynę, więc bądź przygotowany. (Potrafią również w nieskończoność się wskrzeszać. Dobre miejsce do nabijania dusz i Człowieczeństwa, a także przedmiotów z założonym złotym pierścieniem Chciwego Węża).


Fauna


Bazyliszek

Lokacje: Głębiny, Wielka Pustka, Popielne Jezioro.
Opis: Te stworzenia przypominają żaby z dużymi oczami i atakują mgłą, która powoduje, że zostajesz przeklęty.
Łupy: 200 dusz (Glębiny), 400 dusz (w Wielkiej Pustce i Popielnym, Oko śmierci, Jeziorze).
Strategia: Posiadając dużą liczbę Człowieczeństwa stajesz się bardziej odporny na klątwę, dzięki czemu możesz dłużej przebywać we mgle zanim zostaniesz przeklęty. Bazyliszki mają względnie mało punktów życia i łatwo je wytrącić z równowagi, tak więc grad ciosów często powoduje, że zostają ogłuszone, do czasu gdy ich zabijesz. Upewnij się, by nie zostać otoczonym przez kilka obłoków mgły co skutkuje bardzo szybkim przekleństwem i śmiercią oraz zmniejszeniem punktów życia o połowę po odrodzeniu.
bazyliszek.png

Jaszczurka Drzewna

Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Zielona dwugłowa jaszczurka, którą można spotkać na drzewie. Potrafią bardzo dobrze się kamuflować.
Łupy: 60 dusz, Tępiciel jaj.
Strategia: Trudno je dostrzec komuś kto nigdy ich nie widział, ale raz zauważone są łatwym celem. Wrażliwe na ogień. Giną od kilku uderzeń, a stają się wrogo nastawione, gdy zbliżysz się do nich za bardzo lub gdy zostaną zaatakowane. Jedno bądź dwa niezablokowane uderzenia potrafią zatruć postać z niewielką wytrzymałością.
dwuglowa_jaszczurka.png

Demoniczne listowie

Lokacja: Ogród Darkroot.
Opis: Smukłe, brązowo-zielone stworzenia wyglądające jak drzewa. Czasem trudno je dostrzec w lesie o podobnej kolorystyce.
Łupy: 100-150 dusz (Ogród Darkroot), Kępka Krwistoczerwonego Mchu, Kępka Fioletowego Mchu, Kępka Kwitnącego Fioletowego Mchu.
Strategia: Ci wrogowie atakują ze średniej odległości pędami niczym bat, i potrafią chwycić postać z bliskiej odległości, omijając jej blok i zadając całkiem spore obrażenia. Nie są trudnymi przeciwnikami w walce 1 na 1, ale w grupie mogą sprawić problemy. Są najlepszymi dostarczycielami roślin leczących truciznę, toksynę i krwawienie. Użyj broni z obrażeniami od ognia lub piromancji, jeśli takowe posiadasz.
ent.PNG

Żabopłaszczka

Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Czerwone żaby z czarnymi plamkami na ciele. Przypominają skrzyżowanie zwykłej żaby z płaszczką.
Łupy: 80 dusz, Zielony Pąk
Strategia: Ci przeciwnicy nie powinni stanowić żadnego zagrożenia. Zabijaj je pojedynczo a wszystko będzie w porządku. Jakkolwiek można ich spotkać w towarzystwie Kamiennych Rycerzy, co może nieco utrudnić zadanie.
zaboplaszczka.PNG

Chodzący Grzyb

Lokacje: Wielka Pustka, Popielne Jezioro, Ogród Darkroot.
Opis: Ci przeciwnicy występują w dwóch odmianach: małe, prawie bezbronne grzybki oraz duże i groźne. Małe próbują atakować, ale zamiast tego prawie zawsze upadają na twarz, stając się łatwą ofiarą. Duże Grzyby zadają ogromne obrażenia swymi powolnymi uderzeniami pięścią i radzą sobie całkiem łatwo z defensywą gracza.
Łupy: 50 dusz (Małe), 500 dusz (Duże), Żywica Złotej Sosny (tylko w Ogrodzie Darkroot).
duzy_chodzacy_grzyb.png

Małż Ludożerca

Lokacje: Popielne Jezioro, Kryształowa Jaskinia
Opis: Te potężne skorupiaki z ustami pełnymi czaszek leżą na piaszczystym wybrzeżu w Popielnym Jeziorze i w Kryształowej Jaskini tuż przed spotkaniem z bossem. Gdy już zauważą gracza wstają na swe patykowate nogi i szybko podbiegają do niego.
Łupy: Kamień oczyszczenia, Migoczący Tytanit (do zdobycia zarówno w Popielnym Jeziorze jak i w Kryształowej Jaskini).
Strategia: Uderzają bardzo mocno, ale ich ataki przebiegają wolno. Szczególnie śmiercionośny jest chwytający atak, przed którym koniecznie trzeba wykonać unik, ponieważ mają szeroki zasięg ataku, dzięki swym muszlom, które są utwardzane i posiadają sporą odporność na ataki fizyczne. Można próbować ataków dystansowych, np. włócznią z podniesioną tarczą lub okrążać je by bezpiecznie uderzyć z tyłu. Piromancja jest również bardzo skuteczna, jako że pozwala ci zachować dystans przed ich niebezpiecznymi ataki w walce w zwarciu i może ranić kilku na raz. Walcząc z nimi w Popielnym Jeziorze można się łatwo ich pozbyć za pomocą dystansowego ataku Czarnej Hydry.
malz_ludozerca.png

Szczur Wędrowny

Lokacje: Kaplica Firelink, Miasto Nieumarłych, Głębiny
Opis: Występują w 3 rozmiarach: małe, średnie i duże. Często można je spotkać atakujące w grupach. Drugi rodzaj posiada bliznę od topora na lewym oku – ślad po wcześniejszych potyczkach i można je spotkać w pierwszym dużym pomieszczeniu przed komnatą w Głębinach. Zwróć uwagę, że rozmiar ma znaczenie, większe szczury mają więcej punktów życia i zadają większe obrażenia. Potrafią zatruć niezwykle szybko, gdy atakują w większych grupach.
Łupy: Człowieczeństwo (rzadko), 20 dusz (Kaplica Firelink, Miasto Nieumarłych), 60 dusz (Głębiny)
Strategia: Bądź bardziej ostrożny, gdy występują w dużych grupach, jako że mogą zapędzić cię w róg i przytłoczyć swoją przewagą. Z drugiej strony trzymaj tarczę uniesioną aż zaatakują i odpowiedz kontratakiem a powinieneś poradzić sobie bez większego problemu.
wiekszy_szczur.png

Szczur Śnieżny

Lokacja: Malowany Świat Ariamis
Opis: Podobne do małych szczurów wędrownych z jedną dużą różnicą: Śnieżne Szczury mogą zaaplikować toksynę swym atakiem nieważne czy blokujesz czy nie.
Łupy: 300 dusz, Człowieczeństwo.
Strategia: Włócznia z tarczą lub magia działają najlepiej. Zazwyczaj ignorują cię dopóki nie zaatakujesz, więc staraj się zabić je szybko, lub uderz 1-2 razy, blok, odwrót i powtórka.

Wywerna

Lokacja: Dolina Smoków
Opis: Młodsza odmiana smoków. Nie przepadają za innymi krewnymi z rodziny smoków, są niepodatne na obrażenia od błyskawic.
Łupy: 1000 dusz, Smocza łuska (bardzo rzadko)
Strategia: Choć są niepodatne na obrażenia od błyskawic, to są wrażliwe na ogień. Użycie szybkich czarów podpalających jest bardzo skuteczne i może spowodować utratę równowagi i przerwanie ataku. Czy używasz piromancji czy walczysz w zwarciu poczekaj aż uniosą się i wykonają atak błyskawicą, wtedy zrób unik i podbiegnij blisko by zaatakować. Gdy walczysz na dystans wzbijają się w powietrze, by wykonać szybki przelot, najłatwiej jest wtedy zrobić unik w bok. Należy jednak uważać, aby nie spaść z klifu. Można je zatruć 5 szybkimi nożami do rzucania. Pierwsza z wywern (idąc od Firelink) ma bardzo ograniczony teren i chodzi w miejscu jak się cofniemy, a drugą łatwo zabić ze sterty śmieci (blisko windy do ogniska).
wywerna.png

Olbrzymia Pijawka

Lokacja: Blighttown (bagno daleko na lewo, zmierzając od ogniska w kanale)
Opis: Spory rozmiarów pijawki.
Łupy: 100 dusz, Duży odłamek tytanitu, Odłamek zielonego tytanitu (5 sztuk).
Strategia: Spowalnia i zatruwa. Są raczej wolne i nie mają wielu punktów życia, więc łatwo je zabić. Uważaj by nie napadać na grupę jako, że mogą ogłuszyć cię na śmierć. Dobre do zdobywania surowców ze względu na wysoką częstotliwość ich wypadania oraz łatwość z jaką można zabić te pijawki.
olbrzymia_pijawka.png

Komar Olbrzymi

Lokacja: Blighttown
Opis: Małe (a niektóre można powiedzieć denerwujące) latające owady. Przylatują po 2 naraz i odradzają się trzykrotnie pomiędzy wizytami przy ognisku.
Łupy: 30 dusz.
Strategia: Poczekaj aż przylecą do ciebie i upewnij się, że jesteś na tej samej wysokości co one, inaczej możesz ich nie trafić. Należy też uważać na nie podczas wychodzenia z bagna, gdyż mogą cię zaskoczyć i podenerwować w miejscu gdzie łatwo spaść w najlepszym razie. Łatwym sposobem pozbycia się ich jest automatyczne namierzenie łukiem lub czarem strzała duszy, jeśli nie zamierzasz marnować zwykłych strzał na tak słabego przeciwnika.
komar_olbrzymi.png

Pająk Skalny

Lokacja: Blighttown
Opis: Ziejące ogniem insekty z trzema parami odnóży i dwiema parami czegoś co przypomina ręce. Choć posiadają skrzydła, nie sprawiają wrażenia, że potrafią latać prawidłowo. Zamiast tego używają ich by wisieć w powietrzu przed ponownym lądowaniem.
Łupy: 100 dusz
Strategia: Szarżuj na nich i wykończ je, ponieważ większość ataków wytrąca ich z równowagi. Jeżeli zobaczysz, że przygotowują swój ognisty atak, a nie jesteś wystarczająco blisko by zaatakować zanim zioną, po prostu cofnij się.
pajak_skalny.png

Wężoczłek Wojownik

Lokacje: Forteca Sena, Archiwa Książęce (więzienie).
Opis: Duże człekokształtne gady, które są dobrymi wojownikami w zwarciu, wyposażone w potężne miecze i tarcze, czasem kąsają w czasie potyczki.
Łupy: 500 dusz, Wielki miecz wężoczłeka
Strategia: Wojownicy w zwarciu są przeważnie wolni, ale ciężko je trafić. Wyczuj moment parowania ostrożnie, tak by nie uderzyć podczas ich długiego ataku wykańczającego, następnie wykonaj ripostę, lub atakuj ich ze wszystkich stron podczas walki, by wykonać cios w plecy. Jeśli masz miejsce cofnij się o krok lub dwa, gdy zaczynają atakować, potem zbliż się, by zadać 1-2 uderzenia, ale najpierw upewnij się, że nie wykonają podwójnego uderzenia.
wezoczlek_woj.png

Wężoczłek Mag

Lokacje: Forteca Sena, Archiwa Książęce (więzienie)
Opis: Odmiana wężowego wojownika z głową kobry. Ci przeciwnicy miotają błyskawice, mają 4 ręce każda wyposażona we flamberg. Posiadają również potężny kąsający atak, który pochłania całą głowę postaci i uśmierca te z mała liczbą punktów życia.
Łupy: 500 dusz, Flamberg
Strategia: Przetocz się pod błyskawicami maga i zaatakuj go w zwarciu; rzadko kontratakują fizycznymi atakami, gdy są zagrożeni. (Ogień jest ich słabością) Z drugiej strony, jeśli pozwolić im zaatakować, należy uważać na trujący jad i miażdżące uderzenia bronią. Zazwyczaj dwukrotne rzucenie Wielkiej Strzały Duszy załatwia sprawę, po każdym rzuceniu przez nich błyskawicy schować się, np. za ścianą by zablokować czar.
wezoczlek_mag.png

Podziemny Robak Skalny

Lokacja: Demoniczne Ruiny
Opis: Są to ogromne czarne, przypominające robaki stworzenia, które wychodzą z ziemi, gdy postać znajdzie się blisko określonego miejsca. Mają wiele małych nibynóżek jak stonoga i duże szczypce.
Łupy: 800 dusz, odłamek zielonego tytanitu, grudka czerwonego tytanitu
Strategia: Wychodzą z ziemi w określonych miejscach i plują kwasem na dystans. Jeśli gracz decyduje się na walkę w zwarciu, potrafią na dwa sposoby (jak dotąd tyle jest znane) poradzić sobie z tym. Po pierwsze potrafią rzucać się, uderzając we wszystko wokół i odrzucając gracza od siebie. Po drugie chwytają do swymi szczypcami, zaciskając je mocno i zadając ogromne obrażenia, a następnie wypluwają go. Najlepiej unikać tego ataku poprzez obserwowanie szczypiec, gdy zaczynają się rozszerzać, robak zamierza chwycić postać.
Jeśli posiadasz łuk i trochę strzał możesz z łatwością je pokonać w większości sytuacji bez ryzyka utraty punktów życia.
podziemny_robak_skalny.png

Szlamowiec

Lokacja: Głębiny
Opis: Te obślizgłe stworzenia przyczepione są do sufitu w pewnych częściach kanałów i mogą spaść na głowę nieostrożnym graczom, powodując spore obrażenia. Napotkane na ziemi, bardziej są przeszkodą niż zagrożeniem, z powodu swych powolnych ruchów i ataków.
Łupy: duży odłamek tytanitu, odłamek zielonego tytanitu, 100 dusz.
Strategia: Są bardzo odporne na większość ataków wręcz, ale ogień szybko sobie z nimi poradzi. Jeśli nie możesz zadać obrażeń od ognia, wtedy seria ataków bronią do walki wręcz ogłuszy ich i uniemożliwi zrobienie czegokolwiek.
szlamowiec.png

Robak Chaosu

Lokacje: Demoniczne Ruiny, Zagubione Izalith
Opis: Czerwone, kolczaste małe stworzenie podobne do robaka. Bezcelowo poruszające się w ciemnych miejscach w małych grupkach. Nie są wrogo nastawione i unikają gracza. Zabijając ich można zdobyć świecący hełm.
Łupy: 30 dusz, grudka czerwonego tytanitu, słoneczny medal, Słoneczny robak (jeden na każde przejście gry)
Strategia: Łatwo je zabić, po prostu uderz raz lub dwa i zginą.
robak_chaosu.png

Demony


Imp

Lokacja: Anor Londo
Opis: Różowy demon z włócznią. 420 punktów życia.
Łupy: 500 dusz, Włócznia demona
Strategia: Ci przeciwnicy atakują błyskawicami, którymi przebijają twoją tarczę, więc nie blokuj ich zbyt długo. Jeśli masz czary, rzuć jeden, aby wyciągnąć je pojedynczo i wykończyć w walce wręcz. Jako że znajdują się w pobliżu gzymsów, możesz je strącić w dół, bo choć mają skrzydła to i tak nie potrafią latać.
imp.png

Mniejszy Demon Taurus

Lokacja: Demoniczne Ruiny
Opis: Mają 900 punktów życia i są identyczni jak Demon Taurus z Miasta Nieumarłych.
Łupy: 1200 dusz, Wielki topór demona.
Strategia: Można je łatwo wywabić do pojedynku 1 na 1 i pokonać poprzez podchodzenie i cofanie się. Ich zamachy są długie i czynią je odsłoniętymi na tyle, by zadać kilka ciosów. Nie cofaj się w kierunku lawy, gdyż możesz zostać w nią odrzucony, blokując ich ataki.
mniejszy_demon_taurus.png

Mniejszy Demon Capra

Lokacja: Demoniczne Ruiny
Opis: Są identyczni jak Demon Capra z Miasta Nieumarłych
Łupy: 800 dusz, Wielka demoniczna maczeta.
Strategia: Taka sama jak w przypadku bossa po zabiciu psów, z tą różnicą, że teraz masz więcej miejsca do poruszania się. Możesz również spróbować strzelać do nich z łuku zanim zaczną biec w twoim kierunku.
mniejszy_demon_capra.png

Demoniczna statua

Lokacje: Demoniczne Ruiny, Zagubione Izalith
Opis: Beznogi sunący po ziemi kamienny demon.
Łupy: 300 dusz.
Strategia: Mają tylko 2 ataki: stożek płomieni wyrzucony po linii prostej lub po półokręgu, gdy obracają się w miejscu. Poczekaj aż zioną ogniem a potem zaatakuj z tyłu. Możesz bezpiecznie je okrążać z opuszczoną tarczą, jeśli twoje obciążenie jest <= 25%. Unikaj walki z grupą kamiennych demonów w Zagubionym Izalith.
demoniczna_statua.png

Harpia

Lokacja: Malowany Świat Ariamis.
Opis: Nagie ludzkie ciało z kruczą głową i wielkimi, czarnymi kruczymi skrzydłami zamiast rąk.
Łupy: 900 dusz, Pamiątka Odwetu
Strategia: Harpie potrafią narobić kłopotu. Posiadają parę ataków i w zwarciu będą używać machnięcia lewym lub prawym skrzydłem, które można łatwo zablokować, ale jeśli trafią zadają duże obrażenia. Gdy kucają, próbują wykonać potężny atak chwytający, naskakując na gracza i dziobiąc go. Skok ten jest na określoną odległość i wykonanie 2 kroków w tył lub do przodu, w czasie gdy przygotowują się do ataku, spowoduje, że chybią. By poradzić sobie z nimi musisz blokować ich machnięcia a potem unikać nurkowania, atakując pomiędzy nie. Piromancja jest bardzo skuteczna w walce z nimi, ale często wzbijają się w powietrze przed atakami, co utrudnia sprawę.

Skupisko Dusz

Lokacja: Ruiny Nowego Londo (niższy poziom po spuszczeniu wody).
Opis: Podobne do szlamowców, tylko o wiele większe, mają „twarz” podobną do czaszki wśród czarnofioletowego mułu.
Łupy: 5000 dusz
Strategia: Są niebezpieczni z wielu względów. Po pierwsze są zawsze w pobliżu Upiornych Rycerzy. Atakują na odległość mułem, który gdy pokryje postać, znacząco ją spowalnia, zadając obrażenia w czasie. Potrafią także „ożywiać” wybuchające czaszki, wymiotując nimi. To czyni walkę z nim jeszcze trudniejszą, niż gdyby same czaszki miały wybuchać blisko ciebie, odrzucając od potwora i poważnie raniąc. Atakując w zwarciu używają dużej kosy niczym ostrza, które wychodzi im z „twarzy” i cofa się, bądź unosząc je, tną prosto w dół lub wystrzeliwują na sporą odległość. Obydwa można łatwo ominąć, przetaczając się wokół przeciwnika. Walka na dystans jest również polecana, jako że często blokują się w przejściu, podczas swego powolnego pościgu za tobą, czyniąc je łatwymi do zabicia z łuku.
Inną prostą strategią jest wywabienie i zabicie upiorów znajdujących się w pobliżu, a następnie okrążanie i atakowanie tej ogromnej masy z boku , ponieważ nie ma zagrożenia „ożywienia” czaszek, a jego ataki są skierowane wyłącznie przed siebie.
skupisko_dusz.pngSkaczący Demon z Izalith

Lokacja: Zagubione Izalith (obszar pokryty lawą)
Opis: Ogromna dwunoga bestia koloru zwęglonej czerni. Trochę niższe niż połowa wzrostu Nieumarłego Smoka.
Łupy: 2000 dusz
Strategia: Może cię dostrzec z bardzo daleka, co pozwala mu użyć jednego z potężnych ataków. Potrafi skoczyć na ciebie z odległości 6-8 metrów lub zrobić zamach ogonem rzucając tobą jak szmacianą lalką. W przypadku skoku, jeśli po wylądowaniu jakakolwiek część ciała styka się z tobą, kończy się to zazwyczaj śmiercią. Najlepiej jest cofnąć się odrobinę, a gdy wyląduje podbiec tak blisko, by znaleźć się pod nim. Uderzaj po nogach, nie ma nie wiadomo ile życia (być może 1000-1200), a po otrzymaniu 300-500 obrażeń wykonuje kolejny atak. Podnosi prawą stopę, by cię zdeptać, wtedy po prostu przetocz się do lewej i kontynuuj, jeśli tupie raz jedną raz drugą, wycofaj się zupełnie, a gdy przestanie, zbliż się ponownie. Czasem zdarza się mu wykonać zamach ogonem, który można uniknąć, przetaczając się w odpowiednim momencie pod nim. A jeśli kucnie i skoczy w górę, biegnij w lewo lub prawo od nich parę metrów, gdyż wtedy spadną w to samo miejsce z jakiegoś powodu (unikaj dotknięcia ich ogona, bo to również jest śmiertelne). A gdy wyląduje skończ z nim.
Są bez wątpienia jednymi z najbardziej irytujących stworzeń w grze, ale wykorzystaj na swoją korzyść to, że mogą się wzajemnie ranić, oraz fakt, że zbierają się w grupki i zadają ogromne obrażenia.
*(Wraz z patchem 1.05 ich wrogość została znacząco zmniejszona, pozwalając ci przejść przez ten obszar natykając się na kilkoro z nich i zawsze walcząc 1 na 1 – kieruj się prosto na budynki. Biegnąc od ogniska za iluzoryczną ścianą, po korzeniu do budowli przez mały zniszczony budynek, można nie natknąć się na żadnego.)
skaczacy_demon_izalith.png
Giganci


Kamienny Rycerz

Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Olbrzymi opancerzony golem z mieczem i tarczą. Śpi na ziemi, dopóki się nie zbliżysz.
Łupy: 300 dusz, Kamienny wielki miecz (bardzo rzadko), Kamienna wielka tarcza (dość rzadko).
Strategia: Potrafią rzucić cud Spokojna droga pokoju, który jest zabójczy dla skrytobójców lub im podobnych. Trzymaj tarczę uniesioną przez cały czas, i póki masz dość wytrzymałości i dobrą tarczę, powinieneś wyjść zwycięsko z tego. Czar ten trwa 30 sekund lub rozproszy się, gdy wcześniej pokonasz rycerza. Jeśli zobaczysz, że rzuca czar, zaatakuj go, gdyż masz wystarczająco czasu na 2-3 uderzenia, trzymając broń oburącz i jeszcze zmienić z powrotem na broń i tarczę.
Postacie specjalizujące się w walce wręcz mogą stać za nim jak się obudzi i uderzać go mocnymi atakami zanim on zdąży odpowiedzieć. Skuteczne są bronie obuchowe/tępe. Ogień również zadaje im niezłe obrażenia.
spiacy_rycerz.PNG

Olbrzym

Lokacja: Forteca Sena
Opis: Ogromni wojownicy odpowiedzialni za maszynerię i ochronę tej fortecy. Za wyjątkiem olbrzyma zrzucającego głazy na mechanizm, ci nie odradzają się.
Łupy: 1000 dusz (odradzający się), 3000 dusz (pozostali), grudka tytanitu (wypada z każdego oprócz jednego odradzającego się).
Strategia: Po prostu stój pod nimi i przetocz się, gdy robią zamach ręką. Jeśli będziesz stał tam zbyt długo, zaczną tupać. Czasem wykonują serię ataków pięściami, można się tego spodziewać po tym jak tupną każdą nogą raz i wrzeszczą głośno zanim rzucą się na ciebie, młócąc rękoma. Jak skończą ten atak, opadną zmęczeni aż złapią oddech.
olbrzym.png

Zawszony Barbarzyńca

Lokacja: Blighttown
Opis: Duży, brzydki olbrzym trzymający wielką pałkę (ich uderzenia zatruwają) lub rzucający głazy
Łupy: 500 dusz, Ciasto z Łajna, Duża pałka.
Strategia: Można ich łatwo pokonać ciosami w plecy, ponieważ są wolni, długie odstępy między kolejnymi uderzeniami. Są także całkiem wrażliwi na krwawienie. Opcjonalnie możesz strzelić do nich zatrutą strzałą kilka razy. Walcząc z nimi 1 na 1 z czarem Ciało z żelaza i bronią trzymaną oburącz jest kolejnym sposobem, który jednak może kosztować cię trochę punktów życia. Zabawnym i łatwym sposobem na pokonanie ich jest podejście blisko nich i wywabienie do najbliższej drabiny, wspięcie się do połowy, zjechanie w dół i oglądanie jak spadają w przepaść.
Ci z głazami są niebezpieczni w grupach, jako że mogą rzucać kamieniami daleko, nie tylko zadając duże obrażenia, ale także pozwalając im wykonać atak kombinacyjny, który zabija postacie z witalnością mniejszą niż 15 dwoma ciosami. Uważaj gdy podnoszą i toczą swój głaz, co pozornie nie wygląda groźnie, ale może powodować ogromne obrażenia. Stanie się to jak zobaczysz, gdy delikatnie kładą głaz na ziemi, toczą lub przenoszą na stronę, ponieważ nagle zaczną pchać go przez siebie aż w coś uderzą. Po udanym przeturlaniu się, cios w plecy jest łatwy do wykonania.
zawszony_barbarzynca.png

Kryształowy Golem

Lokacje: Dorzecze Darkroot, Archiwa Książęce (na zewnątrz), i w Kryształowej Jaskini
Opis: Niezdarne, krystaliczne stworzenia, które poruszają się dość wolno i atakują z wielką siłą.
Łupy: 200 dusz (Dorzecze Darkroot), 1200 dusz (Archiwa Książęce), grudka niebieskiego tytanitu (rzadko)
Strategia: Najlepiej zabierać się pojedynczo do nich, z dala od nich, jeśli to możliwe. Trzymaj swoją tarczę uniesioną, jeśli nie atakujesz, gdyż ich atak z wyskoku może szybko uderzyć w ziemię i zadać olbrzymie obrażenia. Walcząc w Dorzeczu Darkroot możesz wykorzystać dystansowy atak hydry, by całkiem łatwo je zabić.
krysztalowy_golem.png

Wartownik

Lokacja: Anor Londo
Opis: Olbrzymi Rycerze wyposażeni w ogromne halabardy i wielkie tarcze.
Łupy: 1500 dusz, Halabarda Giganta (bardzo rzadko), Olbrzymia tarcza (bardzo rzadko)
Strategia: Te niezdarne monstra przypominają wielkie kamienne posągi i często atakują w parach, choć niektórzy z nich nie zaatakują, póki ich nie sprowokujesz. Jeśli nie szukasz walki nie namierzaj ich bądź zaatakuj, wtedy gdy się poruszą. Choć Wartownicy są bardzo silni, to poruszają się bardzo powoli i są podatni na obrażenia od błyskawic. Ich tarcza i blok jest prawie nie do przejścia, więc ataki z flanki są koniecznością. Ich ciosy sprowadzają się do pojedynczego poziomego wymachu halabardą, dwóch poziomych wymachów, pchnięcia wprzód, uderzenia tarczą w ziemię oraz potężnego pionowego uderzenia halabardą znad głowy.
Jeśli jesteś wystarczająco silny, dobra dwuręczna broń może wytrącić ich z równowagi, ale potrafią niespodziewanie szybko odpowiedzieć na twoje ataki. Jedna ze strategii walki w zwarciu to zbliżyć się do ręki trzymającej tarczę i w międzyczasie okrążać go, mając namierzony cel. Wtedy zaatakuje pionowo, więc albo zrób unik albo zablokuj, jeśli masz wystarczająco dobrą tarczę i dużą wytrzymałość. W ten sposób można sprowokować go do użycia uderzenia tarczą, które jest najwolniejszym ruchem, dając ci czas na zajście go od tyłu i zaatakowanie. Są bardzo podatni na magię, ogień i błyskawice. Przez to, że Wartownicy są tacy wysocy, łatwo prześlizgnąć się im między nogi, gdy nie atakują lub przygotowują walnięcie tarczą. Jest to również możliwe, gdy wykonują swój standardowy wymiatający atak, ale dobra tarcza i wysoka wytrzymałość są konieczne. Przez to że ich zamachy mają tak szeroki zasięg, łatwo mu zadać obrażenia postaci.
Słaby punkt: od kolana w dół (tak samo w przypadku Królewskiego Wartownika).
wartownik.png

Królewski Wartownik

Lokacja: Anor Londo
Opis: Odmiana Wartownika, którego można spotkać w Katedrze Anor Londo
Łupy: 3000 dusz, Halabarda Giganta (bardzo rzadko), Tarcza Giganta (bardzo rzadko), Grudka Tytanitu (rzadko)
Strategia: Królewscy Wartownicy pojawiają się tylko w Katedrze Anor Londo, w korytarzu prowadzącym do bossa – Smougha i Ornsteina. Są podobni do zwykłych Wartowników z wyjątkiem paru szczegółów. Królewscy potrafią rzucać 2 cuda: gniew bogów oraz cud leczący. Strategie walki są takie same jak w przypadku poprzedniego typu, choć trudniej w tym przypadku dostać się pod nogi, gdyż nosi opancerzone poły oraz potrafi gwałtownie pchnąć halabardą wprzód, które można łatwo ominąć. Walnięcie tarczą jest wciąż wystarczająco przewidywalne dla gracza, by zdążyć wślizgnąć się między nogi i łatwo można „przyczepić” się do jego ramienia z tarczą. Jest to ważne, jeśli chce się zadać spore obrażenia podczas jego leczenia się, które prawie całkowicie przywraca mu wszystkie punkty życia. Zaatakowanie go wtedy może to być trudne, bo chcąc się uleczyć stawia przed sobą tarczę. Zaklęcie ofensywne charakteryzuje długi czas wykonywania, pozwalając oddalić się na bezpieczną odległość Jedną ze strategii jest stanięcie na schodach w miejscu Srebrnego Łucznika i wyposażenie się w łuk i Pierścień sokoła. Nawet słabe strzały zadają ok. 31 pkt obrażeń, a oni nie ruszą się gdy będziesz przez cały czas strzelał im w głowę.
krolewski_wartownik.png

Specjalni przeciwnicy

(nie odradzają się)

Pusty Rycerz z Azylu

Lokacja: Północny Azyl Nieumarłych (po powrocie z Kaplicy Firelink)
Opis: Pozostałość po nieumarłym Oscarze z Astory, rycerzu, który dał ci Butelkę Estusa w samouczku. Gdy powrócisz tam do azylu, zobaczysz go chodzącego w kółko, ale uważaj, to nie jest ten sam człowiek, którego spotkałeś za pierwszym razem…
Łupy: Tarcza herbowa
Strategia: Nie potrzeba specjalnej strategii. Zainteresuj go, unikaj i zabij. Parowanie jest łatwiejsze, gdy walczy bronią trzymaną w jednej ręce. Jest również przeciążony, więc zawsze gdy przetacza się, możesz go swobodnie atakować.
Oscar.png

Czarny Rycerz

Lokacje:
 • Miasto Nieumarłych, blisko Strażniczej Wieży. Uzbrojony w Miecz Czarnego Rycerza.
 • Parafia Nieumarłych, na szczycie wieży nad mostem z Piekielną Wywerną. Dzierży Wielki Miecz Czarnego Rycerza.
 • Północny Azyl Nieumarłych (po powrocie), strzeże celi, w której rozpoczęła się gra. Uzbrojony w Miecz Czarnego Rycerza.
 • Północny Azyl Nieumarłych (po powrocie), zastępując nieumarłego łucznika. Uzbrojony w Miecz Czarnego Rycerza.
 • W pobliżu dolnej części Dorzecza Darkroot. Uzbrojony w Halabardę Czarnego Rycerza.
 • Na dole kanionu w Katakumbach. Będąc w pomieszczeniu z Tytanicznym Demonem, wejdź do pomieszczenia na prawo i wpadnij w dziurę w podłożu, obok kamiennej trumny. Ma Wielki Topór Czarnego Rycerza. (Ostrzeżenie: Jeśli wejdziesz obszaru z Kościanymi kołami bez uprzedniego pozbycia się tego rycerza, zeskoczy on na dół za tobą i zaatakuje cię.)
 • Grobowiec Olbrzymów, przed ostatnim ogniskiem na tym obszarze, zaraz za dwunogimi szkieletami. Uzbrojony w Halabardę Czarnego Rycerza, chroni ścieżki do Tarczy z wizerunkiem.
 • W Anor Londo jest odmiana Czarnego Rycerza zwana „Srebrnym Rycerzem”. Są to odradzający się przeciwnicy i mają takie same ataki jak Czarni Rycerze.
Opis: Ci przeciwnicy noszą bardzo dobre czarne zbroje i trzymają w ręku świetną, dużą broń. Często strzegą rzadkich skarbów we wczesnych lokacjach.
Łupy: Różna ilość dusz, szansa do zdobycie broni, którą posiadają oraz Tarczy Czarnego Rycerza (ci dwaj w Azylu zawsze dropią Grudkę Czerwonego Tytanitu).
Strategia: Okrążaj ich aż zaatakują, by potem zadać cios w plecy lub sparuj jeden z ich wolniejszych ataków, by wykonać zabójczą ripostę. Większość rycerzy z mieczem i tarczą bądź z włócznią i tarczą wykonuje ataki wg pewnego schematu. Jeśli jesteś dobry na dystans (poza zasięgiem ich broni) wzrasta szansa, że wykonają walnięcie tarczą, gdy będą mogli cię sięgnąć. Jeśli jesteś szybki po prostu cofnij się, oszczędzając połowę swojej wytrzymałości, którą mogliby ci zabrać tym uderzeniem. Walnięcie tarczą jest wykonywane po gwałtownym pchnięciu przez nich bronią, po którym zostają wystarczająco długo w bezruchu, by zadać cios w plecy. Zauważ, że musisz uniknąć pchnięcia, by okrążyć ich i zaatakować od tyłu.
Uwaga: Podatni na ogień, gdy uderzasz bezpośrednio pięścią na której masz Płomień piromancji, a nie z dystansu. Tarcza Czarnego Rycerza posiada dużą odporność na ogień.

Snajper z Zatrutymi Strzałkami

Lokacja: Blighttown
Opis: Ciemno odziany przeciwnik, który strzela śmiertelnie trującymi strzałkami.
Łupy: 500 dusz, Kępka fioletowego mchu, Kępka kwitnącego fioletowego mchu.
Strategia: Można ich łatwo zabić kilkoma uderzeniami w walce wręcz. Nie posiadają żadnej broni do walki w zwarciu co daje ci dużą przewagę.
snajper_z_zatrutymi_strzalkami.png

Rycerze Mrocznego Księżyca

Lokacja: Anor Londo (tylko Mroczne Anor Londo)
Opis: Występują w parach. Kobieta ma założoną Balderską Zbroję wraz z Balderską Tarczą (bardzo zwinna w porównaniu do partnera). Drugi odziany w Zestaw Stalowej Zbroi z Pawężem i Wielkim Mieczem (typ tanka).
Łupy: 5000 dusz
Strategia: Wyciągnij lekkozbrojnego przeciwnika z dala od jej kumpla. Powinna to być łatwa walka. Następnie możesz blokować lub po prostu szarżować na tanka. Obydwoje są względnie łatwi. Jeśli parasz się Piromancją, kilka Sfer Ognia lub Kul Wielkiego Ognia Chaosu powinno uczynić walkę z nimi o wiele łatwiejszą.

Opętane Drzewo

Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Gigantyczne żyjące drzewo, które jest bardziej przeszkodą niż przeciwnikiem. Wygląda jak zwykłe drzewo, ale z lekko poruszającymi się gałęziami i korzeniami.
Łupy: 180 dusz
Strategia: Opętane Drzewa nie atakują, więc wal w nie bez obaw.
Spoiler: Dwa tego typu drzewa blokują przejście do sekretnej ścieżki, gdzie znajduje się Pierścień wilka. Jest to na prawo od Wielkich Kamiennych Rycerzy strzegących Zestawu Zbroi Elity Rycerstwa.
opetane_drzewo.png

Wielki Kot

Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Duży kot, którego można spotkać w pobliżu wrót prowadzących do Wielkiego Szarego Wilka Sifa. W połowie walki, dołączają się kolejne dwa koty.
Łupy: 2000 dusz
Strategia: Pozostań w zalesionej części lasu, która prowadzi do ich areny walki od strony kamiennego mostu i wyciągnij je do siebie. Będą mogły doturlać się tylko do drzew, po czym zaczną się powoli cofać dając ci czas na zadawanie im obrażeń. Powtarzaj to aż do skutku i pamiętaj, że kolejne dwa dołączają w połowie walki z pierwszym. Strategia jednak nie ulega zmianie.
olbrzymi_kot.png

Mim

Lokacja: Forteca Sena, Anor Londo, Archiwa Książęce
Opis: Udają skrzynie, czekając na nieostrożnych, którzy chcą je otworzyć…
Łupy: 1000 dusz, ulepszone bronie, monety w zależności od tego, jakiego Mima zabijesz. Wszystkie mają szansę zostawić po sobie Symbol Skąpstwa.
Strategia: Jeśli znajdziesz się w jakiejś z wyżej wymienionych lokacji, nigdy nie zakładaj, że skrzynia jest po prostu skrzynią, bo może się to skończyć niespodziewaną śmiercią w paszczach tych pokręconych potworów. Można rozróżnić zwykłe skrzynie od tych z Mimami, patrząc na łańcuch wystający z prawej strony, jeśli jest ułożony na kształt okręgu, to jest to zwykła skrzynia, jeśli leży w bardziej prostej linii, to jest to Mim. Podobnie, jeśli zbadasz skrzynię z bliska, wieko skrzyni z Mimem powoli otwiera się i zamyka co ok. 10 sekund. A jeśli nie jesteś pewien zawsze możesz zaatakować skrzynię z wyskoku z bronią w obu rękach i w przypadku zwykłej skrzyni nic się nie stanie, w przeciwnym razie Mim wstanie. Atak z wyskoku zadaje obrażenia Mimowi już przed walką, czyniąc ją krótszą. Trzymaj się za jego plecami i atakuj w odpowiedzi na jego atak. Uważaj, gdy stoisz zbyt blisko a on podnosi ręce do góry, ponieważ wtedy próbuje cię chwycić. Powodzenie tego ataku zabija najtwardsze postacie.
Uwaga: Możesz także rzucić w niego Talizmanem Lloyda zanim cię zaatakuje. Spowoduje to ogłuszenie Mima i otworzenie paszczy, pozwalając ci zabrać skarb bez uszczerbku na zdrowiu.
mim.png

Naścienny Pasożyt

Lokacja: Blighttown
Opis: Wielki pasożyt z mackami przyczepiony do ściany.
Łupy: Nic nie zostawia, ale blokuje dostępu do czaru piromancji Wewnętrzna Moc.
Strategia: Łatwy do zabicia mierzonymi atakami w mackę uniesioną w górę, którego nie można zaatakować z łuku. Walka wręcz możliwa gdy podkradniesz się za niego używając drabiny znajdującej się przed trującym olbrzymem w dziurze w ścianie i podążaj ścieżką prowadzącą prosto do dziury za pasożytem, gdzie nie może cię zranić. Uważaj, by nie zadać zbyt wielu ciosów, bo możesz spaść pomiędzy niego a występ skalny, z którego atakujesz, bo jeśli tak się stanie, zginiesz.
pasozyt_nascienny.png

Kryształowa Jaszczurka

Lokacje:
 • Miasto Nieumarłych: w beczce przed Demonem Taurusem,
 • Dorzecze Darkroot: Blisko zbocza naprzeciw Hydry, w wodospadzie,
 • Katakumby (2 jaszczurki): Idź na most, na którego końcu znajdują się 2 szkielety i nekromanta. Wejdź do pomieszczenia na prawo, który wygląda jak mały grobowiec. Spójrz na ziemię na dziwną plamę błota i przejdź po niej. Nagle spadniesz w korytarz, gdzie znajdziesz 2 kryształowe jaszczurki.
 • Grobowiec Olbrzymów: Po tym jak wyjdziesz z ciemności, będzie na wąskim zboczu.
 • Wielka Pustka (2 jaszczurki): Zeskocz na grubą gałąź, którą widzisz z początkowego ogniska. Przejdź na ścianę, zeskocz na gałąź po lewej i jeszcze jeden skok na ziemię.
 • Wielka Pustka (5 jaszczurek): Podążaj okrężną ścieżką od miejsca, gdzie znalazłeś pierwszą Kryształową Jaszczurkę. Pojawiają się losowo, więc ponownie odwiedź lokację, jeśli się nie pojawiły.
 • Wielka Pustka: Idź naprzód od punktu początkowego, znajduje się w pobliżu wygięcia w kształcie litery U na głównej gałęzi.
 • Wielka Pustka (2 jaszczurki): Można znaleźć po zeskoczeniu z gniazda Bazyliszków.
 • Zagubione Izalith: W skrócie, który łączy obszar przed Demonem Firesage i korytarz z odradzającym się Tytanicznym demonem.
 • Archiwa Książęce: Po wjeździe drugą windą, schodami w górę, przed pierwszą walką z Seath'em Scaleless. Pozostawia Migoczący Tytanit.
 • Kryształowa Jaskinia (3 jaszczurki): Wejdź do jaskini i zeskocz ze skarpy koło drugiego Kryształowego Golema. Lądujesz na przezroczystym podłożu. Obejrzyj się za siebie.
 • Królewski Las (2 jaszczurki): Pierwsza po przejściu w prawo za msotem, na którym ląduje czarny smok. druga nieco dalej, idąc prawą stroną tej części lasu, przed grupką Kamiennych strażników i strachów na wróble.
 • Arena walki z Wielkim Czarnym Smokiem Kalameetem, na półce skalnej. Można ją zobaczyć schodząc po drabinie.
 • Przestwór Otchłani: Tuż na początku lokacji po skręceniu w lewo
Opis: Kryształowe Jaszczurki są rzadkimi przeciwnikami, zostawiającymi rzadkie odmiany tytanitu. Odradzają się raz na jedno przejście gry i każdej lokacji, ale będą odradzać się za każdym razem gdy odpoczniesz przy ognisku, dopóki ich nie zabijesz. Jeśli ci uciekną zrestartuj grę w tym miejscu a może pojawią się ponownie.
Łupy: duży odłamek tytanitu, grudka tytanitu, migoczący tytanit, odłamek zielonego tytanitu, itd… i 1 duszę.
Strategia: Kryształowe Jaszczurki nie atakują ciebie, a wręcz uciekają. Zaatakuj je szybko, bo schowają się pod ziemią i zniknie twój cenny surowiec. Jako że są małe czasem trudno je trafić w walce wręcz, szczególnie większa i wolniejszą bronią, więc mierzone strzały lub czary są tu o wiele lepsze. Można je również strącić w przepaść jak w Wielkiej Pustce. Automatycznie zdobywasz wtedy łup bez konieczności szukania zwłok.
krysztalowa_jaszczurka.png

Tunelarz

Lokacja: Parafia Nieumarłych (w kaplicy przed bossem), Głębiny (nad wejściem do bossa), Archiwa Książęce (odradzają się)
Opis: Duży mag w trójzębem.
Łupy: 400 dusz, Trójząb Tunelarza (niezwykle rzadko)
Strategia: Gdy cię zauważą zaczną rzucać strzałami duszy lub czarem wzmacniającym siebie i sprzymierzeńców. Bardzo wskazane jest pozbycie się ich szybko, zwłaszcza tych w Głębinach nad areną walki z bossem. Jeśli szarżujesz na niego, postaraj się go szybko zabić, w innym przypadku może teleportować się w bezpieczne miejsce – podczas wykonywania teleportacji nie można go zranić. Weź pod uwagę, iż Pierścień Mgły nie działa na nich, więc mimo niego doskonale cię zobaczą, prawdopodobnie dzięki posiadaniu 6 oczu. (Ci w Archiwach Książęcych odradzają się).
tunelarz.png

Włóczęga

Lokacja: Pojawiają się losowo i niezwykle rzadko w całym Lordran
Opis: Są mali i występują w 2 rodzajach: pierwszy wygląda jak białe okrągłe jajko z wieloma małymi nóżkami, drugi podobny do pierwszego , tyle że jajko jest pęknięte z wystającymi szczypcami jak u kraba.
Łupy: Kilka Człowieczeństw lub Bliźniacze Człowieczeństwo.
Strategia: Nie są trudni do pokonania, ale nie należy ich nie doceniać. Potrafią strzelać samonaprowadzającymi pociskami, które mogą natychmiast zabić postać, więc należy opuszczać tarczy. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, skoro występują tak rzadko…
Vagrant_Evil.png
zły włóczęga

Drift_Item_Good.png
dobry włóczęga

Pozostali


Nosiciel Jaj

Lokacja: Królestwo Queelag, Demoniczne Ruiny
Opis: Czołgające się ciała z pasożytniczymi jajami na swych plecach, potrafią zainfekować postać jajogłowiem. Gdy ich zabijesz wyskoczy 5 robaków, które zaatakują cię i mogą spowodować zatrucie.
Łupy: Tępiciel jaj
Strategia: Większość nie jest wrogo nastawiona, więc unikaj ich. Nie warto robić sobie dodatkowych kłopotów z wszystkimi tymi robakami.
nosiciel_jaj.png

Wredny Czerw

Lokacja: Pojawiają się po zabiciu Nosicieli Jaj
Opis: Długie, blade robaki z ostrymi szczypcami w paszczy, przypominają prawdziwe pędraki.
Łupy: 15 dusz
Strategia: Lepiej zostawić w spokoju te stworzenia, gdyż trudno się z nimi uporać. Plują trucizną i rzucają się do przodu, gdy podejść za blisko. Może to być śmiertelne, gdy walczysz z więcej niż jednym, ponieważ ten atak powoduje ok. 1 sek. ogłuszenie, dopiero potem możesz wykonać unik. Jeśli uważasz, że musisz je pokonać, zaleca się walkę na dystans lub z jednym na raz w zwarciu.

Wybuchająca Czaszka

Lokacje: Katakumby, Ruiny Nowego Londo
Opis: Wygląda jak ścięta, pusta głowa. Szybuje w powietrzu i promieniuje lekkim blaskiem.
Łupy: 900 dusz
Strategia: Są nie do pokonania, ale zadają ogromne obrażenia swym wybuchowym atakiem, gdy znajdą się w odpowiedniej odległości od ciebie. Jest to ich jedyna forma ataku, jednocześnie samobójcza, ale można ją wykorzystać w lokacjach, gdzie są Szkielety – broń się przed ich atakami, aż czaszki się zbliżą, oddal się gdy zaczną się ładować (zaczną coraz bardziej świecić i wydają zawodzący dźwięk). Gdy eksplodują, zadadzą obrażenia tylko szkieletom. Tak na marginesie, to lepiej stać z daleka od nich, gdy nie masz rozwiniętej postaci i nie możesz przyjąć wielu obrażeń, jako że ich wybuch możesz być śmiertelny.
wybuchajaca_czaszka.png

Falanga

Lokacja: Malowany Świat Ariamis.
Opis: Coś w rodzaju człekokształtnych worków z ciał. Uzbrojona we włócznie sterczące z ich pleców, posiadająca potężne tarcze. Zbierają się w grupy i w nich atakują wraz z maruderami rzucającymi bronią na odległość. Bardzo niebezpieczna, gdy atakuje się całą grupę.
Łupy: 500 dusz, Duża Skórzana Tarcza, Włócznia

Duch

Lokacja: Ruiny Nowego Londo
Opis: Koszmarne cienie, które szybują i atakuję przez ściany, sufity i podłoże. Posiadają duży zasięg w walce bezpośredniej a wrzaskliwa odmiana tych zjaw potrafi miotać błyskawice.
Łupy: 200 dusz, Chwilowa Klątwa (zawsze 2 na raz), Ostrze ducha z zadziorami.
Uwaga:Nie można ich normalnie zablokować lub zranić, jednak są sposoby, by móc walczyć z nimi zwyczajnie – nabywając klątwę, używając Chwilowej Klątwy lub walcząc przeklętą bronią (Ostrze ducha, Ostrze ducha z zadziorami, Wielki miecz Artoriasa)
duch.png

Zjawa

Lokacja: Ruiny Nowego Londo.
Opis: Widmowe pozostałość po poprzednich mieszkańcach Nowego Londo, niańczące noworodka. Wrzeszczą na twój widok i potrafią ciskać błyskawice.
Łupy: 400 dusz, Chwilowa Klątwa (zawsze 2 na raz), Ostrze Ducha
Uwaga:Walka identyczna jak w przypadku duchów.

Pożeracz Chaosu

Lokacja: Zagubione Izalith
Opis: Dziwny, żółty stwór w kształcie stożka pokryty oczami. Ma kilka macek zamiast ramion i nóg oraz otwór gębowy na górze. Pluje kwasem, który powoduje korozję wyposażenia.
Łupy: 1000 dusz, grudka czerwonego tytanitu, sztaba czerwonego tytanitu.
pozeracz_chaosu.png

Srebrny Rycerz

Lokacja: Anor Londo
Opis: Odmiana Czarnego Rycerza w srebrnej zbroi. W przeciwieństwie do czarnych, srebrni odradzają się.
Łupy: 1000 dusz (z mieczem oraz z włócznią), 1300 dusz (łucznicy), w zależności czym walczysz możesz zdobyć Prosty Miecz Srebrnego Rycerza, Włócznię Srebrnego Rycerza, Tarczę Srebrnego Rycerza, Strzały Zabójcy Smoków (1 lub 3).
Strategia: Atakują bardzo podobnie jak Czarni Rycerze. Czasem zwalniają a czasem szarżują na ciebie. Po prostu broń się do momentu, aż będziesz mógł zaatakować w odsłonięte miejsce, ale uważaj, gdyż ich ataki pochłaniają sporo wytrzymałości. Czasem w walce na dystans wyciągają Wielki Łuk Zabójcy Smoków, który zadaje ogromne obrażenia, dzięki ich znakomitej celności. Mocne ataki wielkim mieczem mogą ich wytrącić z równowagi, więc by łatwo sobie z nimi poradzić szarżuj na pojedynczego, gdy stoi sam i uderz go atakiem z wyskoku z wielkim mieczem trzymanym oburącz.
Uwaga: Drugie ognisko w Anor Londo, przy którym siedzi Rycerz Solaire, jest doskonałym miejscem do nabijania sobie na nich dusz, bądź podczas oczekiwania na przyzwanego Upiora. Umieść/lub nie, znak przyzwania, następnie wejdź do pokoju na parterze z 4 rycerzami, których można łatwo pokonać ciosem w plecy lub ripostą, używając każdej przyzwoitej broni. Można zdobyć tarcze, miecze włócznie całkiem zwyczajnie i 1000 dusz z każdego, więc gdy dojdziesz do wprawy, możesz pokonać wszystkich 4 w ok. 1 min., powrócić do ogniska i z powrotem na nich. Jest to również dobra okazja, by poćwiczyć wspomniane ciosy w plecy i riposty przeciwko większym wrogom z wieloma rodzajami ataków.
srebrny_rycerz.png

Strażnik Obrazu

Lokacja: Anor Londo
Opis: Odziany w białe szaty, potrafi poradzić sobie szybko i po cichu z każdym, który zbliży się do obraz w pomieszczeniu, gdzie oni przebywają.
Łupy: Miecz Strażnika Obrazu, Nóż do rzucania
Strategia: Są wielkim problemem w grupach, najlepiej walczyć mniej więcej z dwoma na raz. Biegają szybko i rzucają nożami. Także mają w zwyczaju atakować z wyskoku i wykonać szybki unik po tym. Nie należy odwracać się do nich plecami, bądź uciekać, gdyż mogą w mgnieniu oka zadać cios w plecy, który zabiera sporo punktów życia, pozostawiając cię poważnie rannym lub martwym. Plusem jest to, że nie mają wielu punktów witalności, a po kilku uderzeniach, odskakują i leczą się. Po uleczeniu się często zakładają tarczę/puklerz (dając ci znać, że podchodzą bardziej poważnie do walki) i stają się trochę bardziej ostrożni w atakach.
straznik_obrazu.pngKlan Obrońców Lasu

(Kleryk, Czarodziej, Złodziej, Rycerze, Bandyta)
Lokacja: Ogród Darkroot
Opis: Pod dowództwem Alviny, ci wojownicy przysięgli chronić Ogród Darkroot przez cmentarnymi hienami.
Łupy: 1000 dusz (złodziej), 2000 (mag, kleryk, wojownik z toporem), 3000 (rycerz), 5000 (łucznik), łucznik (nie odradza się) pozostawia Kapelusz Pharisa i Czarny Łuk Pharisa.
Strategia: Problem z nimi jest taki, że mogą blokować kluczowy obszar do nabijania dusz. Półprzezroczyści rycerze nie odradzają się i powinno się ich zabić najpierw, ale ostrożnie. Następnie bandytę, który jest nieco bardziej na prawo od reszty. Gdy poradzisz sobie z nimi, pozostaną już tylko ci, z których łatwo nabijać sobie dusze. Jedna uwaga: z każdym należy walczyć pojedynczo. To szczególnie trudne w przypadku kleryka, którego wspomaga złodziej. Staraj się go szybko pozbyć.
Błąd: Łatwym sposobem na zabijanie ich jest wyciągnięcie wszystkich i pobiegnięcie do schodów przy zapieczętowanej bramie i stanięcie na samym końcu z uniesioną tarczą, po prawej stronie schodów. Wszyscy walczący wręcz zbiegną z krawędzi i się zabiją (Nawet mag, choć czasem może stać na samym dole schodów i rzucać czarami, skąd nie może cię zranić, jeśli stoisz w samym rogu).

Pisaca

Lokacja: Archiwa Książęce (Obszar więzienny)
Opis: Niebieskie stwory z dwoma ogonami. Są nieco wyższe od człowieka i mają głowę podobną do ośmiornicy.
Łupy: 800 dusz, Człowieczeństwo
Strategia: Pełzają dość szybko w kierunku postaci, ale nie na tyle szybko, by nie uciec. Dopóki udaje ci się uniknąć ich chwytów oraz pocisków, nie powinny być trudnym przeciwnikiem. Uniknięcie chwytu jest kluczowe, gdyż może zabić słabsze postacie jednym pchnięciem kolca, który ukrywają w gardle.
Uwaga: Można im zadać cios w plecy.
Pisaca.pngSługa Pinwheela

Lokacja: Grobowiec Olbrzymów
Opis: Jest bardzo podobny do swego mistrza z sześcioma kolcami z latarniami wychodzącymi z jego ciała.
Łupy: 1000 dusz, Maska Matki, Maska Dziecka, Maska Ojca, Grudka Białego Tytanitu, Sztaba Białego Tytanitu (niezwykle rzadko)
Strategia: Są względnie łatwi do pokonania, jako że posiadają tylko jeden atak (jak dotąd znany), a mianowicie strzelają sferami energii, które różnią się rozmiarem.


Przeciwnicy z DLC


Strach na wróble

Lokacja: Królewski Las
Opis: Wysocy, zieloni przeciwnicy poruszający się na patykowatych kończynach, bardzo podobni do demonicznego listowia z Ogrodu Darkroot. Noszą kapelusz i podarte żółte ubrania. Jedni używają nożyc ogrodniczych, drudzy wideł.
Łupy: 200 dusz, kępka fioletowego mchu, kępka krwistoczerwonego mchu, kępka kwitnącego fioletowego mchu, czworozębne widły (rzadko)
Strategia:Dziwne i niezdarne stworzenia. Nie są zbyt wymagający. Z widłami: ich broń jest całkiem długa, ale dość wolno atakują nią. Ataki ograniczają się do różnych zamachów oraz pchnięć. Jeśli jesteś dość daleko, spróbują zaatakować cię w biegu, czego łatwo uniknąć i zawsze skutkuje ich upadkiem i podatnymi na kilka łatwych ciosów. Ich najgroźniejszym atakiem jest ten, gdy kilkakrotnie wykonują pchnięcia przypominające podbieranie, powodując średnie obrażenia. Jednak podobnie jak w przypadku pozostałych ich ataków są wolne i łatwo je zablokować. Z nożycami: ich repertuar ataków jest bardzo ograniczony i zawiera kilka rodzajów cięć. Ich gwałtowna seria cięć powoduje poważne obrażenia i może przełamać twój blok, jeśli masz tarczę z niską stabilnością. W przeciwnym razie nie masz się specjalnie czym przejmować. W przypadku obu rodzajów przeciwników możliwe jest zadanie ciosu w plecy.
strach_na_wroble.png

Kamienny strażnik

Lokacja: Królewski Las
Opis: Ogromne, kamienne ruszające się zbroje Podobni do śpiących kamiennych rycerzy, choć nieco mniejsi. Ich bronią jest kamienny wielki topór, nie korzystają z tarczy.
Łupy: 1000 dusz, Kamienny wielki topór (rzadko)
Strategia: Ogromna liczba PŻ, wysoka odporność magiczna, wysoka równowaga oraz potężne ataki - to główne cechy tych przeciwników, z którymi walka nigdy nie jest łatwa. Choć wiele ich taka jest wyraźnie sygnalizowanych, to uderzają bardzo mocno, więc drobny błąd może być fatalny w skutkach. Blokowanie tych ataków jest możliwe tylko przy posiadaniu tarczy o wysokiej stabilności i posiadaniu sporo energii. Uważaj na ich firmowy atak, gdy wbijają topór w ziemię a potem wyciągają go wywołując eksplozję o niewielkim zasięgu. Sygnalizuje to drżący ekran oraz niskie warczenie. Nie użyją tego ataku gdy jest zbyt oddalony. Koniec końców najlepszym sposobem na walkę z nimi jest cierpliwość i atakowanie tylko wtedy gdy jesteś absolutnie pewien. Jeśli nie czujesz się pewnie uciekaj lub omijaj ich.
kamienny_straznik.png

Dziki pies

Lokacja: Królewski Las
Opis: Przypominają nieumarłe psy z Dolnego Miasta Nieumarłych, jednak mają inne ubarwienie sierści i żółte świecące ślepia.
Łupy: 360 dusz
Strategia: Taka sama jak w przypadku nieumarłych psów. Najłatwiej zablokować ich pierwszy atak a potem szybko wykonać kontrę, najczęściej giną od jednego ciosu.
dziki_pies.png

Mieszkaniec Oolacile

Lokacja: Parafia Oolacile, Przestwór Otchłani
Opis: Humanoidalne stworzenia z długimi ramionami, rozdętymi głowami, na których znajdują się liczne oczy.
Łupy: 400 dusz, duży odłamek tytanitu, odłamek zielonego tytanitu,rozdęta głowa (rzadko)
Strategia: Mimo iż biegają szybko są dość niezdarni i łatwo unikać ich ataków. Posiadają silny atak w biegu, gdy wyrzucają oba ramiona w górę, ale pozostałe wymachu ramion nie powinny sprawiać problemów podczas blokowania lub uników. Ich wymachy w zwarciu można parować i ripostować. Można również wykonać na nich cios w plecy. Przy ok. 50 poziomie nie powinieneś mieć większych problemów z nimi.
mieszkaniec_oolacile.png

Czarodziej Oolacile

Lokacja: Parafia Oolacile, Przestwór Otchłani
Opis: Podobni do mieszkańców Oolacile, ale noszą podarte szaty i używają oolacilskiego katalizatora.
Łupy: 700 dusz, duży odłamek tytanitu, zielony odłamek tytanitu, oolacilski katalizator, rozdęta głowa czarodzieja (rzadko)
Strategia: Ci złośliwi magowie są zupełnie odmienni od zwykłych mieszkańców. Posiadają szereg śmiertelnych mrocznych czarów. Wszystkie ich czary są podobne do tych, które sam możesz zdobyć. Rzucają Mroczną sferę, Mroczną mgłę, czasem nawet Mroczny koral. Najczęściej używają tego pierwszego czaru. Gdy tylko zobaczysz jakiegoś wykończ go z łuku lub szarżuj i zabij go jak najszybciej. Jeśli jest otoczony grupką przeciwników i zauważył cię, schowaj się za najbliższą ścianą. Zwab towarzyszących mu mieszkańców i zabij ich a czarodzieja zabij ostatniego. Uwaga: posiadają słaby atak wręcz, który powoduje zatrucie. Co jednak jest nieporównywalnie mniej groźne od każdego z jego czarów, a jako że mają 0 równowagę, prawdopodobnie nie zobaczysz jak korzystają z tego ataku.
czarodziej_oolacile.pngWięzień w łańcuchach
Lokacja: Parafia Oolacile
Opis: Masywny humanoidalny potwór, którego całe ciało owinięte jest łańcuchami. Do grzbietu przytwierdzone ma długi pal, którego wraz z kamieniem na łańcuchu używa jako broni.
Łupy: 1000 dusz, elementy zestawu kolczego
Strategia: Jest wolny i niezdarny, ale posiada potężne ataki. Większość z nich jest dość przewidywalna. Do głównych należą wymachy palem oraz uderzenia kamieniem na łańcuchu, jednak jest kilka, których trzeba się szczególnie wystrzegać. Pierwszy to szarża, przed którą obniża głowę i biegnie wprost na ciebie. Łatwo rozpoznać ten atak, ponieważ długo go przygotowuje. Innymi jest atak obrotowy i walnięcie kamieniem, który także jest dość sygnalizowany. Uważaj, aby nie nadziać, się na żaden z ataków. Łańcuchy, którymi jest owinięty powodują, że po uderzeniach twoja broń będzie się odbijać, a to stworzenie posiada bardzo wysoką równowagę. Twoje kontrataki mogą odnieść zupełnie przeciwny skutek, gdy zostaniesz trafiony śmiertelną kombinacją ciosów. Wydaje się, że magia jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim.
wiezien_w_lancuchach.png


Człowieczeństwo

Lokacja: Przestwór Otchłani
Opis: Czarno-białe duszki lewitujące nad ziemią i zadające obrażenia w kontakcie z przeciwnikiem. Wyglądają dokładnie tak samo jak przedmiot człowieczeństwo. Występują w trzech rozmiarach, każdy z nich posiada różną wielkość i liczbę PŻ oraz zadaje różne obrażenia.
Łupy: Różna ilość dusz w zależności od rozmiaru - 6, 10 lub 20 dusz, człowieczeństwo, bliźniacze człowieczeństwo
Strategia: Szybko zadają obrażenia, gdy cię dotkną, więc nie zaleca się pozostawanie z nimi w długim kontakcie. Każda broń o długim zasięgu (włócznie, halabardy) pozwala na pozbycie się ich bez narażania się. Wykorzystanie łuku lub magii gwarantuje pełne bezpieczeństwo, pozbywając się nawet olbrzymich człowieczeństw bez uszczerbku na zdrowiu. Nie są trudnymi przeciwnikami, jeśli posiadasz szeroki arsenał broni. Dodatkowa uwaga: tarcze są zupełnie bezużyteczne przeciwko nim, trzymanie ich na dystans jest jedynym sposobem uniknięcia obrażeń.
czlowieczenstwo.pngTired of anon posting? Register!
Load more
⇈ ⇈